Üçüncü intifada mı geliyor?

İsrail'in yeni yerleşim birimleri inşa etmeye hazırlandığı Doğu Kudüs, savaş alanına döndü. Filistin eski başbakanlarından Ahmed Kurey ise 3. intifada uyarısı yaptı.

16.03.2010 - 11:01

Üçüncü intifada mı geliyor?

Doğu Kudüs, son günlerdeki gerginlik nedeniyle alının tüm güvenlik önlemlerine rağmen, bu sabah Eski Kent girişinde başlayan ve diğer mahallelere yayılan çatışmalarla savaş alanına döndü.


Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Komite üyelerinden, eski Başbakan Ahmed Kurey ise üçüncü bir intifadanın patlak verebileceği uyarısında bulundu.

Onlarca kişinin yaralandığı, çok sayıda kişinin tutuklandığı çatışmalar Batı Şeria'da Ramallah ve El Halil gibi Filistin kentlerine de sıçradı.

Filistin Kızılayı'nın verdiği bilgiye göre, atılan bombalarla yaralananların sayısı öğle saatlerinde 50 dolayındaydı. Polis de öğle saatlerine kadar en az 31 kişinin tutuklandığını belirtti.

Polis, olaylarda 8 kişinin yaralandığını kaydetti. Yaklaşık 3 bin asker ve polis, Doğu Kudüs sokaklarına dağılırken, polis helikopterleri bölge üzerinde uçuyor.

Olaylar, bu sabah birkaç noktadan başladı. Eski Kent'in kapılarında konuşlanan yüzlerce polis, kadınlar hariç, dışarıdan gelenleri içeri sokmadı. Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin, Arslanlı Kapı'nın dış tarafından girmek istediği Eski Kent'e sokulmadı. Hüseyin, "İşgal gücünün askerlerinin yaptığına bakın....İçeri bile girmemize izin vermiyorlar" diye bağırdı. Aynı sıralarda giriş kapısının önüne gelen Knesset'in Arap milletvekillerinden Ahmed Tibi, Hüseyin'in içeri girmesine yardımcı oldu. Bu esnada yolun karşı tarafında bekleyen çok sayıda İslami Hareket mensubu, polisler tarafından güç kullanarak dağıtıldı.

Eski Kent'in camiye açılan tarafında da Filistinli çocuklar sokakları tamamen kapatacak şekilde barikatlar kurdu, çöp kutularını ateşe verdi, taşlarla polislere saldırdı.

Aynı saatlerde Doğu Kudüs'ün hemen bitişiğindeki Vadi El Coz, Zeytin Dağı, El İssaviyye, Ras El Amud ve Silvan mahallelerinin girişlerini de Filistinli gençler büyük çöp bidonları ile kapattı, lastikleri ateşe verdi. Bir bölümü maskeli çok sayıda genç, polise taş ve molotofkokteyli atarken, polisler, atlı ve köpekli askerler gençlerin üzerine gözyaşartıcı bombalarla hücum etti.

İSRAİL POLİSİ TAŞ ATANLAR GİBİ ARAYA SIZDI
Polis bazı gençleri tutukladı.

Bu arada, taş atan Filistinli gençlerin arasına karışmış, tamamen onlar gibi giyinmiş İsrail özel timcilerinin gençlerin tutuklanmasına yardım ettiği görüldü.

Doğu Kudüs'ün merkezden uzak olan mahallelerine de sıçrayan çatışmalar Şuhafat'ta halen sürüyor.

Polis, Doğu Kudüs'ü araç trafiğine de kapattı, gazetecilerin Eski Kent'e girişine de kısıtlama getirdi. Kudüs'e gitmek üzere yola çıkan, İsrail'in kuzeyindeki Arap kasabası Mecd El-Krum'dan gelen İsrailli Arapları taşıyan otobüsler ile El Halil'den gelen Filistinlilerin bulunduğu otobüsün kente sokulmadığı öğrenildi.

Öte yandan olaylar Doğu Kudüs'le sınırlı kalmadı; Batı Şeria'da da birçok askeri kontrol noktasında çatışmalar çıktı. Ramallah'ta, Kalendiye mülteci kampında, Kalendiye geçiş noktasında biriken yüzlerce Filistinli öğrenci ile İsrailli güvenlik görevlileri arasında başlayan çatışmalar da devam ediyor. Kalendiye geçiş noktasında, çatılara yerleşmiş keskin nişancı askerlerin de göstericilere ateş açtıkları bildirildi.

Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden El Halil'de Şuheda (Şehitler) ve Şellali caddeleri ile El Halil'in köylerinden Beyt Ummar'da da benzer çatışmaların meydana geldiği belirtildi.

Filistin Yönetimi altındaki güvenlik güçleri de teyakkuz halinde bulunuyor. Filistinli polisler, Batı Şeria'nın pek çok kent ve köyünde muhtemel olaylara karşı önlem aldı.

"İNTİFADA MI?" SORUSU
Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Komite üyelerinden, eski Başbakan Ahmed Kurey, dün, İsrail'in Doğu Kudüs'teki uygulamalarını eleştirip, üçüncü bir intifadanın patlak verebileceği uyarısında bulunmuştu. Kurey, "Eğer böyle giderse üçüncü bir intifada geliyor" demişti.

Kurey ayrıca, intifadanın politik bir karar olmadığını belirtip, bunun adaletsizliklerin, zulmün, zorbalık ve saldırganlıkların bir sonucu olarak, halkın vereceği bir karar olduğuna dikkati çekmişti.

HAMAS İNTİFADA ÇAĞRISI YAPTI
Hamas ise El Aksa çevresinde meydana gelen olaylarla ilgili olarak Filistinlilere intifada çağrısı yapmıştı.

Knesset'teki Arap milletvekilleri, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu ve İsrail'in politikalarını şiddetle eleştirdiler.

Balad milletvekillerinden Hanen Zoubi, "İsrail, Kudüs'te şiddetle uyguladığı Yahudileştirme ve işgal politikalarıyla Filistinlilerin ve uluslararası toplumun tahammül eşiğini zorluyor. Kentin doğusuna ve Arap mahallelerine büyük miktarda Yahudi nüfus yerleştiriyorlar; evleri yerle bir ediyorlar, Filistinlileri evlerinden çıkarıyorlar, kimlik belgelerini iptal ediyorlar, gösterileri zorla bastırıyorlar, kent sakinlerini tutukluyorlar, insan hakları gönüllülerini taciz ediyorlar" dedi.

Zoubi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Etnik temizlikten başka bir şey olmayan bu politika, bize üçüncü bir intifada için (Eski Başbakan Ariel) Şaron'un El Aksa'yı ziyaretinin tetiklediğinden daha da güçlü bir motivasyon sağlıyor."

Kudüs'te Gazap günü

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...