Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk canlı yayında istifasını açıkladı

Ukrayna Başbakanı Arseni Yatsenyuk canlı yayında istifa edeceğini açıkladı. Başbakan Yatsenyuk, "İstifa etme kararı aldım. İstifamı önümüzdeki salı parlamentoya sunacağım" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 10.04.2016 - 17:27 | Son Güncelleme : 10.04.2016 - 17:40

Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk canlı yayında istifasını açıkladı

Ukrayna'da yolsuzluk ve gerekli reformları yapmamakla suçlanan Başbakan Arseni Yatsenyuk önümüzdeki salı günü istifasını parlamentoya sunacağını açıkladı.

Canlı yayında istifa edeceğini açıklayan Başbakan Yatsenyuk, "Ukrayna Başbakanı olarak istifa etme kararı aldım ve 12 Nisan Salı günü istifamı parlamentoya sunacağım. Bu kararı vermemin birçok nedeni var. Hükümet içerisindeki suni siyasi kriz ve sadece bir kişiyi iktidardan düşürme hevesi siyasetçileri kör etti ve ülkenin ihtiyacı olan gerçek reformların yapılmasını engelledi" dedi.

Ukrayna'da 2014 baharındaki iktidar değişikliği sonrası başbakanlık koltuğuna oturan Arseni Yatsenyuk'un son dönemde Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile de ilişkileri gergin.

Ukrayna'da Yatsenyuk'un koltuğuna Parlamento Başkanı Vladimir Groisman'ın oturacağı iddia ediliyor. Batı yanlısı koalisyonun Groisman'ın başbakan olması için anlaştıkları belirtiliyor.

Ukrayna'da yeni hükümet kurulamazsa, Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun erken seçim kararı alma hakkı bulunuyor. Ancak erken seçimlerde partisinin parlamentoda sandalye kaybetme kaygısı taşıyan Poroşenko'nun böyle bir tercihte bulunmayacağı ifade ediliyor.

HÜKÜMET PARLAMENTODA ÇOĞUNLUĞU YİTİRMİŞTİ

Parlamentoda 16 Şubat’ta hükümet aleyhinde verilen gensorunun reddedilmesinin ardından koalisyonu oluşturan Batkivshçina ve Samopomoç partilerinin de desteğini çekmesiyle Yatsenyuk hükümeti parlamentoda çoğunluğu kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...