Ukrayna Başbakanı'ndan İngiliz Savunma Bakanı'na 'sahte telefon' yanıtı

Ukrayna Başbakanı olduğunu iddia eden bir kişiyle telefonda görüşen İngiltere Savunma Bakanı'na ‘gerçek’ Ukrayna Başbakanı'ndan esprili bir yanıt verdi. Shmyhal, “Bakan Wallace, bir dahaki sefer, konuşmaya başlamadan önce ‘palianytsia’ kelimesini söylemesini isteyin” dedi. Ukrayna’ya özgü bir ekmek olan 'palianytsia' kelimesini, Rusların telaffuz edemediği düşünülüyor.

Haberler - DHA 18.03.2022 - 12:24 | Son Güncelleme : 18.03.2022 - 12:45

Ukrayna Başbakanı'ndan İngiliz Savunma Bakanı'na 'sahte telefon' yanıtı

Savunma Bakanı Ben Wallace dün akşam yaptığı açıklamada Başbakanı olduğunu iddia eden bir ‘sahtekarın’ kendisiyle konuşmaya çalıştığını söyledi.

Wallece, “Birkaç yanıltıcı soru sordu ve şüphelendikten sonra aramayı sonlandırdım” dedi. İngiliz basını Bakan Wallace’ın bir sahtekarın nasıl güvenlik aşamalarını geçerek kendisiyle görüşebildiği konusunda soruşturma açtığını duyurdu.  

“ARAYANA ‘PALIANYTSIA’ KELİMESİNİ SÖYLETİN”  

Ukrayna Başbakanı Shmyhal ise Savunma Bakanına esprili bir yanıt vererek bundan sonra arayan kişilerden Ukrayna ekmeğinin Ukraynaca ismi palianytsia kelimesini söylettirmesini istedi.

Ukrayna’da bu kelimeyi Rusların telaffuz edemediği ve birisinin Ukraynalı olup olmadığını anlamak için esprili bir şekilde bu kelimenin telaffuz ettirildiği biliniyor.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace

KANDIRILAN İKİNCİ İNGİLİZ BAKAN

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel’de bir açıklama yaparak aynı olayı kendisinin de yaşadığını belirtti. Patel, “Bu, hafta başlarında bana da oldu. Böyle zor zamanlarda bizi bölmek için acınası bir girişim. Ukrayna'nın yanındayız” diye konuştu.

BORİS JOHNSON'INDA BAŞINA GELMİŞTİ

İngiliz hükümeti daha önce de benzer olaylarla karşılaşmış ve 2018 yılında Dışişleri Bakanı olarak görev yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ermenistan Başbakanı olduğunu zannettiği bir kişiyle telefonda görüşmüştü.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...