Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ABD'de

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, savaşın başından bu yana ilk yurt dışı ziyaretini ABD'ye gerçekleştirdi. Zelenski, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden tarafından karşılandı. Biden, ikili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin şu ana kadar Ukrayna'ya 20 milyar doları aşkın askeri yardım yaptığını belirterek, "Ukrayna orada durduğu sürece yanında olacağız" dedi. Zelenski ise, ABD'nin askeri yardım paketinde yer alan Patriotların Ukrayna için çok önemli olduğunu dile getirdi. Zelenski, "Bu Ukrayna'nın güvenli bir hava sahası oluşturması için çok önemli bir adım" diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ABD'de

Rusya- savaşının başlangıcından beri ilk yurt dışı ziyaretini yapan Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, temaslarda bulunmak üzere 'nin başkenti Washington'a geldi.

Ülkesindeki savaşın 300. gününde ilk yurt dışı ziyaretini ABD'ye yapan Zelenski'nin uçağı Washington saatiyle 12.30 sularında başkente yakın bir hava üssüne iniş yaptı.

Zelenski, üzerinde savaş boyunca giydiği Ukrayna armalı haki renkteki kıyafetle Beyaz Saray'a giriş yaptı.

Ukrayna lideri, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden tarafından karşılandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ABD'de - 1

"BU YILIN KİŞİSİ SİZSİNİZ"

Karşılamanın ardından iki lider Oval Ofis'te basına açık kısa bir görüşme gerçekleştirdi. "Bu ziyareti gerçekleştirebildiğiniz için çok mutluyum." diyen Biden, adil bir barış olana kadar 'yı destekleyeceklerini kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ABD'de - 2

Biden, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in 'ya karşı kış mevsimini silah olarak kullandığını ifade ederek, "Bu yılın kişisi sizsiniz" diyerek, Time dergisinin Zelenski'yi "Yılın Kişisi" seçmesine referans verdi.

BIDEN'A UKRAYNA ASKERİNİN MADALYASINI HEDİYE ETTİ

Devlet Başkanı Zelenskiy ise 'ye daha önce gelmek istediğini ancak ülkesindeki "zor durumdan" ötürü bunun mümkün olmadığını, şimdi ise "ABD sayesinde durumun kontrol altında olduğunu" söyledi.

Biden'a desteklerinden ötürü teşekkür eden Zelenski, Ukrayna halkı adına Amerikalılara ve Kongreye özel olarak teşekkür etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ABD'de - 3

Zelenski ayrıca, dün çatışmaların yoğun olduğu Bahmut'ta olduğunu ve oradaki "cesur" bir Ukraynalı askerin kendisine "Bunu o çok cesur başkana ver" diyerek ordusundan aldığı kahramanlık madalyasını Biden'a iletmesini istediğini aktardı.

Zelenski'nin takdim ettiği madalyayı alan Biden, buna layık olmadıklarını ancak çok teşekkür ettiğini söyledi.

Biden da Irak'ta askerlik yapan oğlu Beau Biden'dan öğrendiği bir askeri geleneği yerine getirerek Ukraynalı askere oğluna ait bir komutan madalyonunu ileteceğini belirtti.

BIDEN: UKRAYNA'YA DESTEĞİMİZ SÜRECEK

İkili görüşmenin ardından liderler, ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ABD'de - 4

Toplantıda Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'daki kritik altyapıları hedef alarak savaşı daha da tırmandırdığını söyledi.

'nin bugüne kadar 'ya verdiği yardımları özetleyen Biden, ülkesinin Ukrayna'ya yardım sağlamaya devam edeceğini kaydetti.

ABD'nin neden Ukrayna'nın ihtiyaçlarını tek seferde karşılamadığına ilişkin soruya yanıt veren Biden, ABD'nin şu ana kadar Ukrayna'ya 20 milyar doları aşkın askeri yardım yaptığını, Patriot gibi gelişmiş hava savunma sistemlerinden füze ve roket sistemlerine kadar birçok silah verdiğini anlattı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ABD'de - 5

Biden, Zelenski'ye dönerek, "Sayın Başkan endişelenmenize gerek yok. orada durduğu sürece biz 'nın yanında olacağız." dedi.

"PUTİN NATO'YU DAHA DA GÜÇLENDİRDİ"

Rusya'ya karşı 2023'te Ukrayna'ya destek vermeye devam etme isteği konusunda bir değişim olup olmayacağına yönelik soru üzerine Biden, NATO ve Avrupa Birliğinin (AB) hiç bu kadar birlik içinde olduğunu görmediğini söyledi.

Başkanı Biden, şöyle devam etti:

"(Avrupa ülkelerinin iradelerinde) Bu konuda herhangi bir değişime dair emare görmedim. Burada neyin tehlikede olduğunu hepimiz biliyoruz. Avrupalı ortaklarımız ise bunu en iyi anlayanlardır. İkinci Savaşı'ndan bu yana Avrupa’da bir ülkenin başka bir ülkeyi işgal ettiğini görmedik. Biz direnç göstermediğimiz, Ukraynalılara direnmek için destek vermediğimiz sürece Putin’in değişeceğine dair bir emare göremediler. Hepimiz neyin tehlikede olduğunu biliyoruz. Egemenlik fikri, BM Antlaşması tehlikede. (Putin) NATO'yu zayıflatacağını düşündü ama bunun yerine NATO'yu daha da güçlendirdi."

PATRIOTLAR GERİLİMİ ARTIRIR MI?

Rusya-Ukrayna savaşının adil bir şekilde bitmesinin yolunun ne olduğu sorusuna ise Biden, Putin'in askerlerine çekilme emri vermesi ile bu savaşın bitebileceği ancak bunun şu anda olmasını beklemediği yanıtını verdi.

Biden, "Peki ne olacak? Bugün konuştuğumuz şey, Ukrayna'nın savaşta başarılı olması için yardım etmeye devam edeceğiz. Savaş sahasında bizim, Avrupalı müttefiklerimiz ve diğerlerinin yardımı ile başarılı olabilirler. Dolayısıyla Başkan Zelenski Ruslarla konuşmaya hazır olduğunda o zaman da başarılı olacak çünkü savaşı kazanmış olacak." dedi.

ABD'nin Patriot hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya vermesinin Rusya ile gerilimi artırma olasılığını nasıl hesapladığına ilişkin soru üzerine Biden, bu silahın sadece savunma amaçlı olduğunu ve gerilimi tırmandıracak bir kabiliyet olmadığını dile getirdi

ZELENSKI: PATRIOTLAR UKRAYNA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, ABD'ye gerçekleştirdiği bu ziyaretin "tarihi" olduğunu belirterek, "Savaşın son 30 gününde ABD ile ilişkilerimizde yeni bir döneme girdik ve gerçek birer müttefik olduk." diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ABD'de - 6

'ya desteklerinden ötürü Başkanı Joe Biden'a teşekkür eden Zelenski, Biden'ın açıkladığı 2 milyar dolarlık yardım paketinin ve bu paketin en önemli içeriği olan Patriot hava savunma sistemlerinin kendileri için oldukça önemli olduğunu söyledi.

Zelenski, "Bu 'nın güvenli bir hava sahası oluşturması için çok önemli bir adım. Ancak bu şekilde terörist ülkeyi (Rusya) ve onun enerji kaynaklarımıza, halkımıza ve altyapımıza yönelik terör saldırılarını sona erdirebiliriz." şeklinde konuştu.

ABD'nin yaklaşık 45 milyar dolarlık ek finansman desteği için de teşekkür eden Zelenski, "ABD'nin bu yardımının her bir doları uluslararası güvenliğin güçlendirilmesini sağlayacak." dedi.

BARIŞ ZİRVESİ ÖNERİSİ

Zelenski, Rusya'nın yaptıklarının karşılığında sorumlu tutulması gerektiğini söyleyerek, öte yandan barışın tesisi için de bir formül oluşturmanın çok önemli olduğunu kaydetti.

Bu kapsamda kendilerinin belli adımlar attıklarını ve ABD tarafına da bunu ilettiklerini dile getiren Ukrayna Devlet Başkanı, uluslararası bir barış zirvesi için bazı öneriler sunduklarını ve bunların uygulanması için ABD'nin de kendilerine yardım etmesini umduklarını ifade etti.

"ÖÇ" ÇIKIŞI

Ukrayna lideri, kendisinin barış dilediğini ancak "Rusya'nın zorbalığına" karşı bir mücadele verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Gerçekler bunlar ve biz kazanacağız, gerçekten kazanmamızı istiyorum. Aslında istiyorum değil, kazanacağımıza eminim."

"Adil barış" ifadesinin herkes için farklı bir anlam ifade ettiğine dikkati çeken Zelenski, "Kaç tane anne baba evladını cephelerde kaybetti. Peki onlar için 'adil barış' ne demek? Para, tazminat onlar için hiçbir şey ifade etmiyor. Onlar intikam, 'öç almak' için yaşıyorlar." dedi.

Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bir mesajı olup olmadığıyla ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı:

"Cumhurbaşkanı olduğumda 2019'da Normandiya'da Putin ile bir araya gelmiştik. Ona ülkemize yönelik topyekun bir işgalin olmaması gerektiğini, saldırganlığı durdurmaları gerektiğini ve mevcut sorunlara diplomatik bir çözüm bularak ülkemizin toprak bütünlüğünün sağlanması ve Allah korusun topyekun bir savaşa girmememiz gerektiğini söylemiştim. O da 'Böyle bir şey olmayacak.' demişti. Ancak yalan söylüyordu. Bu durumda ona nasıl bir mesaj iletebilirim?"

Sayfa Yükleniyor...