Ukrayna mevsimsel griple boğuşuyor: 64 ölü

Ukrayna'da son on günde 64 kişi gripten hayatını kaybetti. Ancak bunların çoğunun kaynağı  domuz gribi değil, mevsimsel grip.

02.11.2009 - 16:55

Ukrayna mevsimsel griple boğuşuyor: 64 ölü

Ukrayna'da grip paniği yaşanıyor. Ülkede hem domuz gribi hem de mevsimsel gripten ölenlerin sayısı 60'ı geçince, okullar üç hafta tatil edildi. Grip tedavisinde kullanılan Tamiflu ilacının ise hastalara ücretsiz verilmesi kararlaştırıldı.

Ülkede şu ana kadar toplam 191 bin grip vakası tespit edildi. Gripten ölen kişilerin sayısı ise 64. Ancak bunların sadece 14'ünün domuz gribi olduğu tahmin ediliyor.

Ukraynalı yetkililer salgınla mücadele için Tamiflu ilacının ücretsiz dağıtılmasına ve stokların artırılmasına karar verdi. Ukrayna'nın Podrobnosti haber sitesine göre, ülkenin son olarak satın aldığı 300 bin doz Tamiflu ilacı İsviçre'den Kiev'e getirildi. İlacın sağlık kuruluşları ve hastanelere dağıtılarak, ihtiyacı olanlara ücretsiz verileceğini kaydeden Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, alınan ilaç miktarının Ukrayna vatandaşlarının korunması ve tedavisi için yeterli olduğunu belirtti.

TEK BAŞINA MÜCADELE EDEMEYİZ
Viktor Yuşçenko, grip salgınıyla mücadele için komşu ülkeler, Avrupa Birliği, NATO ve Amerika'ya yardım çağrısı da yaptı. Yuşçenko, ulusal güvenlik tehdidi olarak nitelediği salgınla tek başlarına mücadele edemeyeceklerini vurguladı.

SEÇİM ÖNCESİ BİR OYUN MU?
Ülkedeki seçim mitingleri de salgın nedeniyle iptal edildi, ancak önlemlerin seçimler öncesi siyasi komplo olduğunu iddia edenler de var.

2004'te Batı yanlısı Yuşçenko'yu iktidara taşıyan Turuncu Devrim'den beri siyasi çalkantıların dinmediği ülkede, seçim öncesi domuz gribinin de siyasete alet edildiği, devlet başkanlığı için aday olan Viktor Yuşçenko'nun alınan önlemlerle rakiplerinin önünü kesmeyi amaçladığı yorumları yapılıyor.

HASTALIĞA KARŞI TOPLU DUA EDELİM
Ukrayna Ortodoks Kilisesi ise salgınla ilgili yayımladığı açıklamada, bütün inananları, "hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla" bu hafta kiliselerde yapılacak toplu dualara katılmaya çağırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...