Rusya Devlet BaşkanI Vladimir Putin, askeri birliklerini Ukrayna sınırından çektiklerini açıkladı.

Putin, ülkesinin Ukrayna krizini barışçıl yollarla çözmek için ellerinden geleni yapacağını belirtti. Uluslararası barış çabalarına mümkün olan en olumlu şekilde yaklaşacaklarını kaydetti.

Putin'in açıklaması NATO'dan gelen açıklama ile yalanlandı. NATO yetkilileri, şu aşamada Rus birliklerinin pozisyonunda belirgin değişiklik tespit edilmediğini bildirdi.

Benzer bir açıklama da ABD'den geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Ancak şu ana kadar bu geri çekilmenin olduğuna yönelik bir kanıt yok. Ukrayna'daki tansiyonu azaltmaya katkı noktasında onların sözlerine değil, somut, elle tutulur ve şeffaf adımlara bakıyoruz" dedi.

'SEÇİMLER İÇİN ŞİDDET BİTMELİ'
Rusya lideri, ayrıca Ukrayna'da 25 Mayıs'ta devlet başkanlığı seçimlerinin düzenlenebilmesi için tüm şiddet olaylarının sona ermesi gerektiğinin altını çizdi. Rusya yanlıları bu öneriyi değerlendireceklerini duyurdu.

Ukrayna'nin doğu bölgelerinde kontrolü ele geçiren Rusya yanlısı ayrılıkçılar Pazar günü bölgenin Ukrayna'dan ayrılması için tek taraflı olarak referendum düzenlemeyi planlıyordu.

Ukrayna hükümeti referandumun yasa dışı olduğunu savunuyordu.