Ukrayna: Yarıdan fazlamız domuz gribi olacak

Ukrayna Olağanüstü Haller Bakanlığı, ülke vatandaşlarının yarıdan fazlasının domuz gribi olacağını söyledi. İsveç'te ise domuz gribi aşıları tükendi.

Anadolu Ajansı 06.11.2009 - 15:56

Ukrayna: Yarıdan fazlamız domuz gribi olacak

Ukrayna Olağanüstü Haller Bakanlığı Sağlık ve Tıbbi Biyoloji Bölüm Müdürü Aleksey Gromazin, uzmanların tahminine göre, Ukrayna nüfusunun yarıdan fazlasının H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribine yakalanacağını öne sürdü.

Ria Novosti ajansının haberine göre, Ukrayna'da bugüne kadar H1N1 virüsünün tespit edildiği doğrulanan 28 kişiden 13'ü öldü.

Ukrayna Olağanüstü Haller Bakanlığı yetkilisi Aleksey Gromazin, uzman tahminlerine dayandırarak yaptığı açıklamada, Ukrayna halkının H1N1 virüsüne direnci bulunmadığını ve ülke nüfusunun yüzde 60'a yakınının domuz gribine yakalanacağını söyledi.

Uzmanların, domuz gribinin ikinci dalgasının ilk bahara doğru, üçüncüsünün ise gelecek sonbaharda Ukrayna'ya ulaşacağını tahmin ettiklerini ifade eden Gromazin, zamanında hastanelere başvuran hastalarda domuz gribinin tedavi edilebildiğine dikkati çekti.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, salgının başlama tarihinden bu yana çeşitli grip türlerinden toplam 109 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

İSVEÇ'TE AŞIALR TÜKENİYOR
Öte yandan İsveç'te havaların soğumasıyla birlikte domuz gribi salgınında artış görülürken, büyük kentlerde aşılar tükendi.

Ülke genelinde risk grubunda bulunanlar ile öğrencilerin aşılanması sürdürülürken, bunların dışındaki yetişkinlerin bir süre daha, yeni aşının ülkeye gelmesini bekleyecekleri bildirildi.

Başkent Stockholm başta olmak üzere, birçok büyük şehirde domuz gribi aşısı tükenirken, Sağlık Bakanlığı, yeni aşı siparışleri verildiğini ve yakında yeni aşıların ülkeye ulaşmasıyla birlikte aşı programlarının devam edeceğini duyurdu.

Belediyelerin programları çerçevesinde, sağlık çalışanları, hamileler, yaşlılar ile anaokulu, ilköğretim ve lise öğrencilerine öncelikli olarak domuz gribi aşısı yapılıyor. Ülkede domuz gribinden bugüne kadar 4 kişinin hayatını kaybettiği, Ekim ayından bu yana 120 bin ila 300 bin kişinin domuz gribi şikayetleriyle hastane ve sağlık ocaklarına başvurduğu bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...