Ukrayna'da devlet başkanı yetkileri Turçinov'un

Ukrayna Parlamentosu, Devlet Başkanının yetkilerini, Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov'a verdiğini duyurdu. Parlamento, Dışişleri ile Eğitim ve Bilim bakanları da azledildi.

Anadolu Ajansı 23.02.2014 - 14:17

Ukrayna'da devlet başkanı yetkileri Turçinov'un

Ukrayna Parlamentosu, Devlet Başkanına ait yetkileri  geçici olarak Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov'a verilmesini kararlaştırdı.

Parlamentonun bugün yapılan oturumunda, "Ukrayna Anayasası'nın 112. Maddesi gereği Devlet Başkanına ait yetkilerin, Parlamento Başkanına verilmesine  ilişkin karar kabul edildi. Genel kurul toplantısına katılan 339 milletvekilinin 285'i söz konusu karar için "evet" oyu kullandı. Karara göre Turçinov, yeni Devlet Başkanı seçilinceye kadar Devlet Başkanına vekalet edecek.

Ülke parlamentosu, dün Devlet Başkanı Yanukoviç'in, "görevini yapmayarak, kendi kendini devlet başkanlığından azlettiği" bildirmiş, Devlet  Başkanlığı için erken seçimin 25 Mayıs'ta yapılmasını kararlaştırmıştı.

Dün, yerel bir televizyona açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, parlamentonun meşruluğunu yitirdiğini öne sürerek, Parlamentoda  alınan kararları tanımadığını açıklamıştı.

DIŞİŞLERİ İLE BİLİM VE EĞİTİM BAKANLARI GÖREVDEN ALINDI
Ukrayna Parlamentosu'nun (Verhovna Rada) bugünkü toplantısında, Dışişleri Bakanı Leonid Kojara'nin görevinden azledilmesi kararlaştırıldı. Karar için parlamentoda bulunan 333 milletvekilinden 237'si "evet" oyu kullandı. Kojara, 24 Aralık 2012'den bu yana Dışişleri Bakanı olarak görev yapıyordu.

Parlamento genel kurulunda, ayrıca Bilim ve Eğitim Bakanı Dmitriy Tabaçnik'in de görevinden azledilmesine ilişkin karar kabul edildi. Bu karar için  de salonda bulunan 329 milletvekilinin 236'sı "evet" verdi. Dmitriy Tabaçnik, Mart 2010'dan bu yana Ukrayna Bilim ve Eğitim Bakanı olarak görevdeydi.

Ukrayna Parlamentosu, dün de İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko ve Cumhuriyet Başsavcısı Viktor Pşonko'nun görevinden alınmasına ilişkin karar almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...