Ukrayna'da gerilim tırmanıyor

Ukrayna'da Güvenlik güçleriyle Rusya yanlıları arasında çıkan çatışmalarda can kayıpları yaşandı. Kente yönelik anti-terör operasyonu hazırlığı yapan Kiev yönetimi Rus yanlılarına 09.00'a kadar süre verdiğini açıkladı. BM ise gelişmeler üzerine acil toplandı.

NTV Haber 13.04.2014 - 02:18

Ukrayna'da gerilim tırmanıyor

Ukrayna'da gerilim tırmanıyor.

Kiev yönetimi, ülkenin doğusunda devlet kurumlarını ele geçiren Rusya yanlılarına karşı operasyon başlattı.

Çatışmalarda iki tarafta da can kayıpları yaşandığı gelen bilgiler arasında.

Rus yanlıları Slavyansk kentindeki polis merkezini ele geçirmiş, kentin girişine de barikat kurmuşlardı.

Ukrayna'nın doğusundaki en az 4 kentte daha bazı polis karakolları ve resmi binaları Rus yanlılarınca ele geçirilmiş durumda.

09.00'A KADAR SÜRE
Öte yandan Ukrayna yönetiminin de silahlı gruplara karşı sert bir müdahale hazırlığında olduğu belirtildi.

Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ordunun da katılımıyla geniş çaplı bir anti-terör operasyonu başlatılacağını açıkladı.

Rusya yanlılarına sabah 09.00'a kadar süre verildi. Kent halkından evlerinden çıkmamaları ve şehir merkezine gitmemeleri istendi.

Yaşananlardan Rusya'yı sorumlu tuttan Turçinov, Moskova'nın Kiev'e karşı savaş yürüttüğünü söyledi. Kremlin ise operasyon kararının suç olduğunu belirtti.

BM ACİL TOPLANDI
Gelişmelerin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ilerleyen saatlerde Ukrayna konusunda acil toplandı.Ancak toplantıda uzlaşma sağlanamadı.

Rusya, Ukrayna'yı ülkenin doğusunda güç kullanmaması konusunda uyardı. Toplantıda Rusya'nın BM Elçisi, Kiev yönetimine ‘hakiki bir dialog’ başlatma çağrısında bulundu. Ukrayna temsilcisi ise Rusya'yı ülkenin doğusunda yapay bir kriz yaratmakla suçladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...