Ukrayna'da İkinci Dünya Savaşı'nda öldürülen Polonyalılara ait toplu mezar bulundu

Polonyalı ve Ukraynalı uzmanlar, İkinci Dünya Savaşı sırasında Ukrayna'nın batısındaki Puzhniki köyünde Ukraynalı milliyetçiler tarafından öldürülen Polonya vatandaşlarına ait toplu mezarı ortaya çıkardı.

Ukrayna'da İkinci Dünya Savaşı'nda öldürülen Polonyalılara ait toplu mezar bulundu

Başbakanlık Ofisinden Michal Dworczyk, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "1945'te öldürülen Puzhniki sakinlerinin gömüldüğü bir toplu mezar bulundu." ifadesini kullandı.

Dworczyk, 4 ay süren zorlu arama çalışmalarının ardından Polonyalı ve Ukraynalı uzmanların, eski Puzhniki köyü (Chortkiv bölgesi, Ternopil Oblastı, Batı ) sakinlerinin 1945'te gömüldüğü toplu mezarı bulduklarını kaydetti.

Kültür Bakanı Piotr Glinski de X'te yaptığı açıklamada, 'nın Ukrayna'dan cesetlerin onurlu şekilde defnedilebilmesi amacıyla mezardan çıkarılması ve incelenmesi için izin istediğini belirtti.

Başbakanı Mateusz Morawiecki de "'nın Ternopil bölgesinde Polonyalı ve Ukraynalı araştırmacılar Volhynia katliamı kurbanlarının cesetlerinin bulunduğu bir çukur buldular. Çalışmalar devam ediyor ve devam edecek. Bu meseleyi bir sonuca bağlayacağız. Bunu katliamın binlerce kurbanına ve onların ailelerine borçluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

VOLHYNİA KATLİAMI

'da, 1943-1945'te Ukrayna İsyancı Ordusu (UPA) tarafından yürütülen etnik temizlik operasyonunda 100 bin Polonyalı öldürüldü.

Doğu Galiçya'nın yanı sıra Volhynia'da da gerçekleşen katliamlar, İkinci Savaşı'ndan sonra Ukrayna'nın daha önce Polonya'nın bir parçası olan bölgeler üzerinde egemenlik kurabilmesini sağlamayı amaçlayan "etnik temizlik" olarak nitelendiriliyor.

"Kanlı pazar" olarak bilinen 11 Temmuz 1943, UPA birliklerinin düzinelerce kasaba ve köye saldırarak Polonyalıları öldürdüğü ve ardından yerleşim yerlerini yakıp yıktığı en şiddetli gün olarak tarihe geçmişti.

Polonya'daki söz konusu katliamlar nedeniyle her yıl anma törenleri düzenleniyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...