Ukrayna'da miliyetçiler polisle çatıştı: 1 ölü, 100 yaralı

Ukrayna'da ülkenin doğu bölgelerine özel statü verilmesi için parlamentoda yapılan oylamaya tepki gösteren radikal milliyetçiler polisle çatıştı. Çatışmada 1 polis yaşamını yitirdi. 10'u ağır olmak üzere 100 kişi de yaralandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.08.2015 - 19:05

Ukrayna'da miliyetçiler polisle çatıştı: 1 ölü, 100 yaralı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Parlamentosu önünde toplanan radikal milliyetçi göstericilerle güvenlik kuvvetleri arasındaki çatışma yaşandı. Göstericilerin bulunduğu gruptan fırlatılan el bombasının patlaması sonucu bir polis hayatını kaybetti, yüz civarında polis ve gösterici de yaralandı.

Ukrayna Parlamentosu’nda merkezi hükümetin yetkilerini azaltıp bölgelerin yetkilerini güçlendirmeyi öngören yasa tasarısı oylandığı sırada, tasarıya tepki duyan gösterici gruplar parlamentonun çevresinde toplandı.

Aralarında Ukrayna’da geçen yıl yapılan ihtilalin militan güçlerinden olan ve ihtilalden sonraki ilk koalisyon hükümetinde yer alan Rusya karşıtı radikal milliyetçi Özgürlük Partisi üyelerinin de bulunduğu göstericiler polise cam şişe ve sis bombaları atttı.

Polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı. Çatışmada göstericiler tarafından atılan bir el bombasının patlaması üzerine ağır şekilde yaralanan dört polis memurundan birinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Yaralananların içinde, gazetecilerin de olduğu belirtiliyor. Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, cankurtaran araçlarının yetmediği ve yaralıların hastanelere sevkinin devam ettiği belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...