Ukrayna'dan ön ödemeye ret

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Rusya'nın doğalgaz için ön ödeme yapılmasına ilişkin talebini reddederek 2014 yılının ilk çeyreğinde olduğu gibi bu yıl sonuna kadar bin metreküp doğalgaz için 268,5 dolar ödemeyi teklif etti.

Anadolu Ajansı 21.05.2014 - 11:51

Ukrayna'dan ön ödemeye ret

Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk, bu yıl sonuna kadar bin metreküp doğalgaz için 268,5 dolar ödemeyi önerdi.

Bakanlar Kurulu'dan yapılan açıklamaya göre, Yatsenyuk, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği ülkeleri devlet başkanlarına Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz sevkiyatına ilişkin gönderdiği bilgi notunda, Ukrayna'nın Rus Gazprom şirketine 2014 yılının ilk çeyreğinde olduğu gibi, bu yıl için bin metreküp doğalgaza 268,5 dolar ödemesine ilişkin ek anlaşma imzalama konusunda öneride bulundu.

Notta, söz konusu anlaşmanın imzalanmasından sonra geçen 10 gün içerisinde Ukrayna'nın Rusya'ya olan doğalgaz borcunu kapatacağı belirtilirken, Ukrayna'nın kullandığı doğalgaz için ödeme yapmayı hiç bir zaman reddetmediği ifade edildi.

Ayrıca, enerji güvenliğine ilişkin krizi önlemeye yönelik tedbirler bağlamında Ukrayna ve Avrupa Birliği'nin çabalarına rağmen, Rusya'nın Ukrayna ve AB ülkelerine doğalgaz sevk etmesine ilişkin sorunu çözmek için istekli görünmediği kaydedildi.

Rusya'nın, doğalgaz fiyatına ilişkin anlaşmazlığı çözmeyi reddetmesi durumunda, Ukrayna'nın konuyu bu ay sonuna kadar Stockholm Ticaret Odası Tahkim Kurulu'na taşıyacağı kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...