“ABD Ukrayna’ya silah yardımını görüşecek”

New York Times gazetesinin haberine göre ABD, ayrılıkçılarla mücadele eden Ukrayna’ya silah yardımı yapmayı tasarlıyor.

Haberler - DW Türkçe 02.02.2015 - 09:21

“ABD Ukrayna’ya silah yardımını görüşecek”

ABD merkezli New York Times gazetesinin hükümet temsilcilerine dayandırdığı haberine göre, ABD, Ukrayna konusundaki politikasında yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.Gazetenin iddiasına göre, yetkililer Ukrayna'ya silah yardımı yapmayı planlıyor.

Gazetede yer alan haberde Dışişleri Bakanı John Kerry ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey konuyu konuşmaya açık olduğu, Başkan Barack Obama'nın güvenlik danışmanı Susan Rice'ın da silah temini konusundaki direnişinden vazgeçmeyi düşündüğünün altı çiziliyor..

Amerikan hükümetine bugün bir bağımsız rapor sunulacak ve bu raporda Ukrayna'ya 3 milyar dolar değerinde savunma teçhizatı, teknik arama araç gereçleri, insansız hava araçları, tanksavar füzeler gibi öldürücü olmayan malzemeler temin etmesi önerilecek.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan New York Times'a yaptığı açıklamada Ukrayna krizinde önceliğin hâlâ “diplomatik çözüm” olduğunu ancak düzenli olarak da çözüm için temel oluşturabilecek “diğer ihtimallerin” incelendiğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...