'Uludere istihbaratını ABD verdi'

Uludere'de 34 sivilin hayatını kaybetmesine neden olan hava operasyonunun, ABD'nin verdiği istihbarat üzerine gerçekleştiği iddia edildi. ABD'nin sadece istihbarat verdiği, operasyon kararının ise Türk yetkililere ait olduğu belirtildi.

16.05.2012 - 12:39

'Uludere istihbaratını ABD verdi'

Amerikan Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 sivilin ölümüyle sonuçlanan hava operasyonunun, istihbari bilgisinin Amerikan insansız hava uçakları tarafından Türk yetkililere verildiği belirtildi.

Gazeteye açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan üst düzey bir yetkili, "operasyon kararı"nda ise kendi etkileri olmadığını, bu kararın tamamen Türk tarafına ait olduğunu söyledi.

Gazetenin haberinde 28 Aralık'ta neler yaşandığı da ayrıntılarıyla verildi. Kuzey Irak'tan yola çıkan bir konvoy Türkiye sınırına doğru hareket ediyordu. ABD'ye ait bir insansız hava uçağı, konvoydan aldığı görüntüleri Ankara'daki Ortak İstihbarat Bütünleşme Hücresi'ne aktardı. Burada görevli olan ABD'li istihbarat elemanı, ağır yük taşıyan bu kişilerin sivil mi ya da PKK'lı teröristler mi olduğuna karar veremedi. Ancak konvoyun tespit edildiği bölge, ayrıca PKK'lı teröristlerin de sık sık görüldüğü bir noktaydı. ABD'li görevli bu nedenle Türk arkadaşlarını insansız hava uçaklarından gelen görüntüler konusunda uyardı.

'TÜRK YETKİLİ TEKLİFİMİ KABUL ETMEDİ'
ABD'li yetkili, "İnsansız hava uçakları predatörlerden gelen ek görüntülere bakılsaydı, belki de konvoyun kime ait olduğunu tespit etmek daha kolay olurdu" iddiasında bulundu. ABD'li yetkili, daha yakından görebilmek için  insansız hava aracını konvoya yaklaştırmayı önerdiğini ancak Türk yetkililerin aracın daha uzak bir noktaya yönlendirilmesini istediğini de ileri sürdü. ABD'li yetkili, bu talebe standard prosedür gereği uyulduğunu savundu.  

ANKARA'DA İSTİHBARAT HÜCRESİ
ABD ile Türkiye'nin Bush yönetimi döneminde, 2007 Kasım'nda terör örgütü PKK'la mücadelede, insansız hava araçlarının sağlayacağı istihbaratı paylaşmak için Ankara'da Ortak İstihbarat Bütünleşme Hücresi'ni kurduğu hatırlatılarak, bu tarihten itibaren Türk ve ABD'li istihbarat elemanlarının yan yana oturarak, insansız hava uçaklarından gelen gerçek zamanlı bilgileri taradıkları belirtildi.

'OBAMA BİR ADIM İLERİ GİTTİ'
Obama yönetiminin ise, istihbarat alanında Türkiye'yle bir adım daha ileriye giderek, hem istihbarat paylaşımına devam ettiği hem de tamamen Türk yetkililerin kontrolünde olan insansız hava uçaklarını Türkiye'ye verdiği vurgulandı.

ABD'YE ELEŞTİRİ
Haberde, ABD'nin Pakistan, Somali ve Yemen gibi ülkelerde terörle mücadele ederken, El Kaide ve Taliban hedeflerini insansız uçaklarla vurma kararını kendisinin verdiğini ancak NATO üyesi ve modern bir hava gücüne sahip olan Türkiye gibi ülkelere ise sadece istihbarat verdiği belirtildi. Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin terörle mücadelede Türkiye'deki operasyonlarda istihbarat sağladığı ancak operasyonlara dahil olmadığı vurgulandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...