İlişkili Haberler

Uluslararası Af Örgütü, Suriye'deki insan hakları ihlalleriyle ilgili İngiltere'nin başkenti Londra'da basın toplantısı düzenledi.

"Sınır Tanımayan Doktorlar" örgütüne göre geçtiğimiz yıl Suriye'de 63 hastane saldırıya uğradı. Söz konusu verileri değerlendiren Uluslararası Af Örgütü, son üç ayda hastanelerin düzenli bir şekilde saldırıya uğradığını açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü'ne göre, Suriye'deki Esad rejimi ile Rusya, hastaneleri havadan bombalamayı stratejilerinin bir parçası olarak görüyor.

Uluslararası Af Örgütü adına konuşan Tirana Hassan, "Suriye ve Rus güçleri, hastaneleri kasten vurarak, devletler hukukunu ihlal ediyor. İşin korkunç tarafı ise, hastanelerin imha edilmesinin stratejilerinin bir parçası olması" dedi.

Batılı ülkeler ve Suriyeli muhalifler, hastane saldırılarından Esad rejimi ve Suriye'yi sorumlu tutmuştu. Rusya ise bu tür suçlamaları reddetmişti.

Suriyeli insan hakları örgütlerine göre, Rus ve Suriye birlikleri şimdiye kadar en az 27 hastaneye saldırı düzenledi. Bu hastanelerden 8'inin Halep bölgesinde olduğu belirtiliyor.