Uluslararası Af Örgütü çalışanları, örgütte yeniden yapılandırma çerçevesindeki işten çıkarma planlarını protesto etmek için grev yapıyor.
 
Greve, merkezi Londra'da bulunan örgütün iki ofisinden çok sayıda çalışan katılıyor.
 
Kurum çalışanlarının çoğunluğunun Londra'da bulunmak yerine, insan hakları ihlallerinin sıklıkla yaşandığı ülkelere dağıtılması isteniyor.
 
Örgütün yönetimi, operasyonları genişletmek için 2.5 milyon sterlinlik kesintiye gidilmesi gerektiğini söylüyor. Bu kesintilerin ise Londra ofisi başta olmak üzere yaklaşık 500 kişinin işten çıkarılmasına neden olacağı kaydediliyor.
 
Geçen ay da iş bırakan çalışanlar, yeniden yapılanmanın gerekli olduğunu savunuyor, ancak bunun için yapılacak kesintilere karşı çıkıyor.

ABD'DEN SORUMLU DİREKTÖR İSTİFA ETTİ
Af Örgütü'nün ABD'den Sorumlu Program Direktörü Susan Lee, geçen hafta, örgütün yönetiminin çalışanlara adil davranmadığı gerekçesiyle istifa etmişti. Grevlerin, kurumun saygınlığını olumsuz etkilediği yorumları yapılıyor.
 
1961'de Londra'da kurulan Uluslararası Af Örgütü, insan hakları konusunda her yıl birçok ülke ve olayla ilgili raporlar hazırlıyor ve birçok hükümet ile kuruluşa ihlallere ilişkin tavsiyelerde bulunuyor.