Uluslararası topluma İdlib çağrısı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'te meydana gelen saldırıyla ilgili olarak "Uluslararası toplum katliam karşısında gerekli adımı atmalı" dedi. Dışişleri Bakanlığı da, "Uluslarası kuruluşların bu tür saldırıları derhal soruşturmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

ibrahim kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'deki kimyasal silah saldırısını kınayarak, "Aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu sivilleri katleden Esed rejimi, Suriye'de devam eden ateşkesi ihlal ederken, çatışmasızlık halini ve siyasi geçiş hedefini sabote etmiştir. Uluslararası toplum, Suriye'de tüm şiddetiyle altı yıldır devam eden katliamlar karşısında artık gerekli adımları atmalıdır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, yaptığı yazılı açıklamada, Esed rejiminin Suriye'nin İdlib şehrindeki kimyasal silah saldırısını kınadı. Kalın, açıklamasında, "Suriye'nin İdlib kentinde Esed rejimi tarafından sivillere yönelik bir kimyasal saldırı gerçekleştirilmiştir. Savaş suçu ve insanlık suçu kapsamında değerlendirilmesi gereken bu olayı en sert biçimde kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Söz konusu saldırıların, Türkiye'nin Suriye krizinin başından itibaren sergilediği tavrın ne kadar doğru olduğunu açıkça gösterdiğini aktaran Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğünü hatırlattı. Kalın, Erdoğan'ın İdlib'de yaşanan insanlık dışı saldırının kabul edilemez olduğunu ve yaşananların Astana süreci kapsamında hayata geçirilen ateşkesi tehlikeye attığını vurguladığını anımsattı. 

Kalın, "Aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu sivilleri katleden Esed rejimi, Suriye'de devam eden ateşkesi ihlal ederken, çatışmasızlık halini ve siyasi geçiş hedefini sabote etmiştir. Uluslararası toplum, Suriye'de tüm şiddetiyle altı yıldır devam eden katliamlar karşısında artık gerekli adımları atmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.


DIŞİŞLERİ: ULUSLARARASI KURULUŞLAR OLAYI SORUŞTURMALI

Türkiye, Suriye'de Beşşar Esad rejiminin İdlib'in Han Şeyhun beldesine düzenlediği ve 100'den fazla sivilin ölümüne sebep olan kimyasal silah saldırısını şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Suriye’nin İdlib vilayetine bağlı Han Şeyhun bölgesine rejim unsurları tarafından bugün düzenlenen ve çoğu çocuk onlarca masumun hayatını kaybetmesine yol açan saldırıları şiddetle kınıyoruz." ifadesi yer aldı.

Han Şeyhun'dan intikal eden görüntü ve bilgilerin, Esad rejiminin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2118 ve 2209 sayılı kararlarının açık ihlalini teşkil eden kimyasal silah kullanımını sürdürdüğüne işaret ettiği vurgulandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Uluslararası toplumun bu saldırılar karşısında tepkisini ortaya koymasını, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü başta olmak üzere uluslararası kuruluşların, benzerleri yakın geçmişte de cereyan eden bu tür saldırıları derhal soruşturmasını bekliyoruz. Suriye rejimi üzerinde etki sahibi olan tarafları, ateşkes düzenlemesinin ağır ihlallerini oluşturan ve tamamen sivilleri hedef alan söz konusu acımasız saldırıların derhal durdurulmasını teminen sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz."

Sayfa Yükleniyor...