Ümran'ın doktoru: Ne ağladı ne de konuştu

Küçük Ümran'ın kanlar içindeki fotoğrafı Halep'teki trajedinin sembolü oldu. Ümran'ın doktoru, "Ne ağladı, ne de ağzından bir kelime çıktı" dedi.

DW Türkçe 19.08.2016 - 19:37

Ümran'ın doktoru: Ne ağladı ne de konuştu

Hava saldırısının ardından şok geçirmekte olduğu anlaşılan, kan ve tozlar içindeki Suriyeli Ümran'ın ambulansta otururken çekilen resmi Halep'teki sivillerin çektikleri acıların sembolü haline geldi. Uluslararası tepkiler artarken Beşar Esad'ın baş müttefiki Rusya Halep'e insani yardım ulaştırılabilmesi için 48 saatlik ateşkese razı olduğunu duyurdu.

Ümran, beş yıldır süren iç savaş yüzünden harabeye dönen Halep'in güneydoğusundaki son hava saldırılarının yıktığı bir binanın enkazından kurtarılmıştı. Ümran'ı tedavi eden doktor küçük Suriyeli'nin yeniden ailesine kavuştuğunu ve bütün aile fertlerinin bombardımandan sağ kurtulduklarını söyledi. Ümran'ı tedavi eden cerrah, “Korku ve şaşkınlık içindeki Ümran şok geçirdiği için ne ağladı, ne de ağzından tek bir kelime çıktı” dedi. Doktor Muhammed medya sayesinde Ümran'ın öyküsünün bütün dünyaya yayıldığını, her gün hastaneye getirilen çok sayıdaki yaralı çocuğun akıbetinden ise kimsenin haberi olmadığını' söyledi. Doktor Muhammed, “Bu çocuklar belki ölecek, belki de uzuvlarını kaybedip sakat kalacaklar” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Ümran'ın Suriye'deki felaketin ‘gerçek yüzü' olduğunu duyurdu. Bakanlık sözcüsü John Kirby, “Bu çocuk kendi vatanında savaş, ölüm, tahrip ve sefaletin olmadığı tek bir gün dahi görmedi”, dedi. Ümran'ın fotoğrafını çeken muhabir Mahmud Rslan, ‘her gün öldürülen ya da aldığı yaralar yüzünden haykıran çocuklara rastladığını, ama Ümran'ın neler olup bittiğini idrak edemediği için sessiz sedasız çevresine bakındığını' belirtti.

Sayfa Yükleniyor...