UNESCO: Dil zenginliği tükeniyor

Birleşmiş Milletler eğitim, bilim ve kültür örgütü UNESCO'nun hazırladığı dünya dil atlası, yok olmanın eşiğindeki dilleri açıkladı. Dil atlası, Türkiye'de konuşulan 15 dilin kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu, 3 dilin ise çoktan yok olduğunu ortaya koydu.

21.02.2012 - 10:36

UNESCO: Dil zenginliği tükeniyor

Ürgüpçe, Mlahso ve İbihça Türkiye'nin kaybolan dillerinden yalnızca üçü. Ülkemizdeki 15 dil ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. BM eğitim, bilim ve kültür örgütü UNESCO, Uluslararası Anadil Günü'nde risk altındaki dillere dikkat çekti.

İKİ HAFTA BİR DİL YOK OLUYOR
Örgütün hazırladığı dünya dil atlasına göre, her iki haftada bir dünyada bir dil yok oluyor. Dünya genelinde konuşulan yaklaşık 6 bin dilin yarısı da yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Atlasta, kaybolmanın eşiğindeki diller risk seviyesine göre sıralanmış.

Buna göre, Edirne’de konuşulan Gagavuzca, Mardin'deki Turoyo, ve İstanbul'dan Ladino, yani Yahudi İspanyolcası, Türkiye'nin ciddi tehlike ile karşı karşıya olan dilleri. Yok olma riskinin daha yoğun yaşandığı diller ise Lazca, Çerkezce, Abhazca, Romanca, Abazaca, Hemşince ve Rumca'nın Pontus lehçesi.

HER DİL BİR KÜLTÜR
UNESCO, 12 yıldır kutlanan Dünya Anadil Günü’nde, dil çeşitliliğini korumak için dünya genelinde daha büyük çaba gösterilmesi çağrısında bulunuyor. Uzmanlar ise kaybolan her dil, bir kültürün daha yok olması diyerek uyarıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...