UNESCO para yerine Filistin'i seçti!

Filistin yönetiminin UNESCO'ya yaptığı üyelik başvurusu kabul edildi; kararın hemen ardından ABD, UNESCO'ya aktardığı fonu kesti.

31.10.2011 - 10:42

UNESCO para yerine Filistin'i seçti!

BM'de devlet olarak tanınma mücadesi ABD'nin vetosuna takılan Filistin, BM'nin eğitim, bilim ve kültür alanlarında faaliyet gösteren örgütü UNESCO tarafından tanındı.

Filistin, 173 üyenin 107 'evet', 14 'hayır' ve 52 'çekimser' oyuyla örgütün 194. üyesi olurken, ABD'den de beklenen hamle geldi.

Daha önce, Filistin'in üye olması halinde, Kongre'nin daha önce aldığı iki karar nedeniyle UNESCO'dan çekilmeyeceğini ancak örgüte katkı payı ödemeyi durduracağını açıklayan ABD Yönetimi bunu hayata geçirdi.

Açıklama ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland'dan geldi. ABD'nin UNESCO üyeliğini devam ettireceğini söyleyen Nuland, Washington'un UNESCO'ya Kasım ayında yapmayı planladığı 60 milyon dolarlık mali desteği durdurma kararı aldığını belirtti.

Kararın BM organlarına kaynak sağlamakla ilgili kongre kısıtlamaları çerçevesinde alındığını belirten Nuland, UNESCO'nun İsrail ile bir barış anlaşması imzalanmadan Filistin'i bir devlet olarak tanıdığını ileri sürdü.

Nuland, UNESCO'nun kararını "üzüntü verici, zamanından önce alınmış ve kapsamlı, adil ve kalıcı barışın sağlanması hedefini baltalayan" bir karar olarak niteledi. ABD'nin bu kararı UNESCO'nun, bütçesinin 22'sini kaybettiği anlamına geliyor.

İSRAİL NE DEMİŞTİ?
Filistin'in UNESCO'ya üye olarak kabul edilmesinin hemen ardından yapılan İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, kararın barış sürecine zarar vereceğini iddia edilmiş, "Bu karar Filistin'e gerçek bir devlet statüsü kazandırmayacağı gibi barış görüşmeleri sürecine gereksiz bir yük ekleyecektir" denilmişti.

UNESCO'daki İsrail Büyükelçisi Nimrod Barkan da, oylamayı 'dram' olarak nitelemişti. Barkan, ''UNESCO, bilimle uğraşıyor, bilim kurguyla uğraşmıyor. Onlar (evet oyu verenler), UNESCO'yu siyasi araç olarak kullanıp kendi görev alanın dışına çıkması için zorladı'' ifadesini kullanmıştı.

ŞİMDİLİK BAYRAK YOK
Bu arada, daha önce yapılan açıklamalara rağmen, Filistin bayrağının UNESCO'ya üye devletlerin bayraklarının yanına asılması ileri bir tarihe bırakıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...