UNICEF: Halep'in doğusunda son 10 günde 31 bin 500 kişi yerinden edildi

UNICEF Suriye Temsilcisi Singer, Halep'in doğusunda sadece son 10 günde 31 bin 500 kişi yerlerinden edildiğini ve bunların yüzde 50'sini çocuklardan oluştuğunu belirtti.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.12.2016 - 15:15

UNICEF: Halep'in doğusunda son 10 günde 31 bin 500 kişi yerinden edildi

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Suriye Temsilcisi Hanaa Singer, Suriye'de Beşşar Esed rejiminin yoğun saldırısına maruz kalan Halep'e ilişkin, "Halep'in doğusunda sadece son 10 günde 31 bin 500 kişi yerlerinden edildi. En son tahminlere göre, yerinden olmuş sivillerin en az yüzde 50'sini çocuklar oluşturuyor." dedi.

Singer, yaptığı açıklamada, UNICEF adına bulunduğu Halep'ten yeni döndüğünü belirterek, şehirde durumun her geçen gün daha kötüye gittiğini belirtti.

Rejim ve destekçilerinin, muhaliflerin kontrolündeki doğu Halep'te, yüzbinlerce sivile karadan ve havadan, saldırılar düzenlemesine değinen Singer, "Halep'teki son dönemdeki bombardıman ve topçu ateşi Suriye standartlarından bile daha şiddetli oldu. Bombardıman ve patlamalar acımasızca ve sağır ediciydi." ifadesini kullandı.

Singer, Suriye'de bu yıl okullara yönelik 84 saldırı olduğunu anımsatarak, söz konusu saldılar sonucu 69 çocuğun hayatını kaybettiğini ve yüzlercesinin de yaralandığına dikkati çekti.

"YAŞANAN ACILAR DAYANILMAZ BOYUTLARDA"

Esed rejiminin yoğun saldırısına maruz kalan Halep'in doğusunda sadece son 10 günde 31 bin 500 sivilin yerinden ediliğine işaret eden Singer, en son tahminlere göre bu sivillerin en az yüzde 50'sinin çocuklardan oluştuğunu vurguladı.

Singer, bütün dünyanın odaklandığı şehrin doğusunda yaşanan acıların dayanılmaz boyutlarda olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Kuşatma altındaki 16 bölgeden biri olan Halep'in doğusunda neredeyse yarım milyon çocuk kötü şartlar altında hapsedilmiş durumda. Çatışma içindeki bütün tarafları sivillere, okullara ve hastanelere yönelik saldıralara son vermeye, çocukları savaştırmaya ve kuşatmayı bir savaş silahı olarak kullanmaya bir son vermeye çağırıyoruz. Suriyeli aileler ve çocukların en büyük isteği evlerine dönmek, barış içinde yaşamak ve güzel ülkelerinin yeniden inşasına katkıda bulunmak."

Sayfa Yükleniyor...