UNICEF: 50 milyon çocuk evinden oldu

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF dünya çapında 50 milyon çocuğun savaş ve yoksulluk nedeniyle evlerini terk etmek ve mülteci konumunda olduğunu açıkladı. Son 5 yılda evlerini terk eden çocuk sayısında yüzde 75 artış yaşandığı ve 8 milyon çocuğun yerlerinden edildiği belirtildi.

Haberler - ntv.com.tr 07.09.2016 - 12:26

UNICEF: 50 milyon çocuk evinden oldu

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF savaş ve yoksulluk nedeniyle evlerini terk eden, mülteci ya da sığınmacı konumuna düşen çocuklarla ilgili bir rapor yayımladı.

Rapor, dünya genelinde 50 milyon çocuğun evlerinden ayrılmak zorunda kaldığını belirtiyor. Yerlerinden edilen 28 milyon çocuktan 10 milyonunun mülteci statüsünde olduğuna işaret edilen raporda, 1 milyon çocuğun sığınma talebinde bulunduğu ancak durumlarının henüz kesinleşmediği vurgulandı. 17 milyon çocuğun da ülkelerindeki çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Mülteci çocukların yüzde 45'inin Suriye ve Afganistan'dan geldiğine dikkat çekilen raporda, 2015'te 78 ülkede 100 bin çocuğun refakatsiz sığınma talebinde bulunduğu vurgulandı.

AYRIMCILIK VE YABANCI DÜŞMANLIĞI

UNICEF'in raporuna göre, yerlerinden edilen çocuklar, boğulma, yetersiz beslenme, kaçırılma, tecavüz ve cinayet dahil birçok riskle karşı karşı bulunuyor.

Savaş ve yoksulluk nedeniyle evlerini terk etmek zorunda bırakılan çocuklar yabancı bir ülkeye ulaştıklarında ise genellikle ayrımcılık ve yabancı düşmanlığıyla karşılaşıyor.

EĞİTİM VE SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYORLAR

UNICEF'in Programlar Yöneticisi Ted Chaiban, yerlerinden edilen çocukların korunmaya muhtaç olduğunu eğitim ve sağlık gibi hizmetler almaları gerektiğini söyledi.

Chaiban, "Bunlar hala çocuk ve çocuk gibi muamele görmeleri büyük önem taşıyor" dedi.

UNICEF'in 2015 verilerine göre, çocuklar dünya nüfusunun üçte birine tekabül ediyor. Çatışmalar nedeniyle yerlerinden olan mültecilerin yarısı ise çocuklardan oluşuyor.

Sayfa Yükleniyor...