Lübnan'da UNIFIL'ın görev süresi 1 yıl daha uzatıldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), BM Lübnan Geçici Görev Gücü'nün (UNIFIL) görev süresini bir yıl daha uzattı.

Anadolu Ajansı 22.08.2015 - 10:43

Lübnan'da UNIFIL'ın görev süresi 1 yıl daha uzatıldı

BMGK, Lübnan-İsrail sınırında istikrar ve güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunan UNIFIL'ın görev süresini "Lübnan'da durumun uluslararası barış ve güvenliğe tehdit teşkil ettiği" gerekçesiyle 31 Ağustos 2016'ya kadar uzatan kararı oy birliğiyle kabul etti.

BMGK'ya üye 15 ülkenin kabul ettiği kararda, tüm taraflara düşmanlıkların durdurulması ve ateşkese uyulmasıyla birlikte Mavi Hat'ta bütünüyle saygı gösterilmesi ve ihlalin önlenmesi çağrısında bulunuldu.

UNIFIL'ın görev süresinin uzatılmasıyla ilgili kararın alındığı toplantıda, barış gücünün, Lübnan Silahlı Kuvvetleri'yle ülkenin güneyinde yeni stratejik ortam kurmaya yardımcı olarak pozitif bir rol oynadığı belirtildi.

Lübnan'daki BM'nin barış gücü ilk defa İsrail'in Lübnan'dan çekilmesinin ardından uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması ve Lübnan hükümetinin bölgedeki otoritesini yeniden kazanmasını teyit etmek amacıyla 1978 yılında kurulmuştu.

Daha sonraki yıllarda çıkan İsrail-Lübnan arasındaki savaşın sona ermesiyle 2006'da UNIFIL'a kuvvet katkısı sağlayan Türkiye, TBMM'de geçen ay aldığı kararla Türk askerinin Lübnan'daki varlığını bir yıl uzatmıştı.

Türkiye, 5 Eylül 2006'da TBMM'de alınan kararla Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının UNIFIL'a katılmasını onaylamıştı.

Sayfa Yükleniyor...