United Airlines, Covid-19’a karşı aşılanmayan çalışanlarını kovacağını açıkladı

ABD’nin en büyük havayolu şirketlerinden biri olan United Airlines, corona virüse (Covid-19) karşı aşı olmayan çalışanlarını kovacağını duyurdu. Şirket, “Aşı olmayan personelimizi işten çıkarmak, inanılmaz derecede zor bir karardı. Ancak ekibimizi güvende tutmak her zaman ilk önceliğimiz oldu” açıklamasını yaptı.

Haberler - ntv.com.tr 29.09.2021 - 12:55 | Son Güncelleme : 29.09.2021 - 13:22

United Airlines, Covid-19’a karşı aşılanmayan çalışanlarını kovacağını açıkladı

United Airlines, Ağustos ayının başlarında çalışanlarının Covid-19 aşısı olmasını zorunlu tutan ilk ABD’li havayolu şirketi oldu. Şirket, çalışanlarının aşı olduğuna dair belgelerini iletmesi için son tarihi 27 Eylül olarak belirledi. 

ABD’li havayolu şirketi, son teslim tarihinin üzerinden bir gün geçmesinin ardından aşı olmamaya karar veren 593 çalışanı kovacağını yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu. Şirket, işten çıkarma sürecinin gelecek hafta salı gününden itibaren başlayacağını bildirdi.

"İNANILMAZ ZOR BİR KARARDI"

United Airlines CEO’su Scott Kirby ve Yönetim Kurulu Başkanı  Brett Hart tarafından çalışanlara gönderilen bir notta “Aşı olmayan personelimizi işten çıkarmak, inanılmaz derecede zor bir karardı. Ancak ekibimizi güvende tutmak her zaman ilk önceliğimiz oldu” denildi.

Diğer taraftan şirket yetkilileri, çalışanların resmi fesih görüşmelerinden önce aşı olmayı seçerlerse işlerini koruyabileceklerini söyledi.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 99'UNDAN FAZLASI AŞILANDI

Öte yandan, havayolu şirketi  dini ve tıbbi nedenlerle çalışanlarından aşı muafiyeti talepleri aldı. Ancak, yetkililer bu çalışanların havayolunun 67 binlik ABD işgücünün yüzde 3'ünden daha azını oluşturduğunu söyledi.

United Airlines muafiyet isteyenler hariç, ABD merkezli çalışanların yüzde 99'undan fazlasının Covid-19'a karşı aşılandığını bildirdi. 

GÜNLERDİR KOKULAN OLDU: LAVLAR OKYANUSA ULAŞTI

Sayfa Yükleniyor...