İlişkili Haberler

ABD'de 8 Kasım'daki seçimlerde Cumhuriyetçi Parti aday adayı Donald Trump ile Demokrat Parti aday adayı Hillary Clinton'ın karşı karşıya geleceği kesin gibi. Trump ve Clinton artık ön seçimlerde birbirlerini hedef alıyor.

Böyle bir dönemde emlak milyarderi Donald Trump'ı Hillary Clinton karşısında zora sokacak bir olay patlak verdi.

Trump Üniversitesi'ne kayıt yaptıran binlerce öğrenciyi 2013 yılında 40 milyon dolar "dolandırdığı" suçlamasıyla Cumhuriyetçilerin başkan aday adayı Donald Trump hakkında kamu davası açılmıştı.

Trump davayı kazanmak için ABD'nin ünlü avukatlarından Daniel Petrocelli ile geçtiğimiz yıl aralık ayında anlaşmıştı. Petrocelli'nin Trump'la anlaştıktan sonra da Clinton'ın seçim kampanyasına bağış yaptığı ortaya çıktı.

Temiz Siyaset Merkezi'nin yayınladığı belgeye göre, Daniel Petrocelli ve bağlı bulunduğu hukuk bürosu Hillary Clinton'ın seçim kampanyasına defalarca bağışta bulundu.

Petrocelli geçtiğimiz ocak ayında Clinton'ın seçim kampanyasına 2700 dolar bağışta bulundu. Petrocelli'nin hukuk bürosu O'Melveny&Myers'in de Clinton'ın kampanyasına 20 bin dolar bağış yaptığı ortaya çıktı.

Trump'ın avukatı Daniel Petrocelli'nin Clinton'ın seçim kampanyası bağışta bulunduğu ortaya çıktı. 
Trump'ın avukatı Daniel Petrocelli'nin Clinton'ın seçim kampanyası bağışta bulunduğu ortaya çıktı. 

TRUMP MEKSİKA KÖKENLİ YARGICI SUÇLAMIŞTI 

Geçtiğimiz hafta, Trump Üniversitesi ile ilgili davaya bakan Meksika kökenli Gonzalo Curiel adlı yargıcın kendisine karşı "önyargılı" olduğunu iddia eden işadamı Donald Trump, Müslüman bir yargıcın da kendisine karşı önyargılı olabileceğini savunmuştu.

Trump, bir dönem kendi adıyla açık olan Trump Üniversitesi ile ilgili yürüyen davaya bakan Indiana doğumlu Meksika kökenli yargıç Gonzalo Curiel'in, "Meksika sınırına duvar örelim" önerisinden dolayı kendisine karşı önyargı taşıdığını savunuyor.

Amerikan kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olan "yargıcın taraflı olabileceği" iddiasının arkasında duran Trump, CBS kanalına verdiği mülakatta da eleştirilerini biraz daha genişletmişti.

"MÜSLÜMAN YARGIÇ DA ÖNYARGILI OLUR"

Diğer etnik köken ve dinlere mensup bir yargıcın da "önyargılı" olabileceğini vurgulayan Trump, "Eğer davanıza bakan Müslüman bir yargıç olsaydı onun da size adil davranamayacağı hissine kapılır mıydınız?" şeklindeki bir soruya, "Bu mümkün olurdu, kesinlikle" cevabını vermişti.