ABD Başkanı Barack Obama, seçim kampanyasına bağış toplamak için çıktığı iki günlük California turunun ilk ayağı olan Los Angeles'ta, ünlü şarkıcılar ve Hollywood yıldızları tarafından kendisine destek için düzenlenen etkinliğe katıldı.
 
Nokia Theater'da George Clooney'nin konuşmasıyla başlayan 'Zafere 30 Gün' adlı etkinlikte; Katy Perry, Stevie Wonder ve Jon Bon Jovi'nin performanslarının ardından kürsüye çıkan Obama, yaklaşık 6 bin destekçisine hitaben bir konuşma yaptı.
 
Obama'nın konuşmasının en dikkat çekici bölümüyse, hafta içinde Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney ile yüz yüze yaptığı ilk münazarada sergilediği ve destekçilerinde 'hayal kırıklığı' yaratan, performansıyla ilgili öz eleştirisi oldu.
 
Konuşmasında, kendisinden önce sahneye çıkan ünlülere ''sürekli olarak kusursuz performans gösterdikleri'' gerekçesiyle övgüler sıralayan Obama, bunun ardından ise ''ben her zaman aynı şeyi söyleyemem'' dedi.
 
ROMNEY'NİN GALİBİYETİNİ KABUL ETTİ
Bu sözler, Obama'nın münazaranın galibinin Mitt Romney olduğunu ilk kez 'direkt' olarak kabul ettiği şeklinde yorumlandı.
 
Los Angeles'ta bugün eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın da katılımıyla, Hollywood yapımcısı Jeffrey Katzenberg'in evinde destekçileriyle bir araya gelen ve ünlü aşçı Wolfgang Puck'un restoranında, yaklaşık 150 davetlinin kişi başı 25 bin dolar ödeyerek katıldığı yemeğe iştirak eden Obama'nın, California turunda katılacağı programlarda kampanyası için 10 milyon dolara yakın bağış toplaması öngörülüyor.
 
ABD'de geçen Cuma, işsizlik oranlarının, iktidarı dönemindeki en düşük seviye olan yüzde 7,8'e düştüğünün açıklanmasıyla moral bulan Obama, bir diğer sevindirici haberi de haftasonunda aldı. Obama'nın kampanya bürosu, Obama ve Demokratların, Eylül ayında 181 milyon dolar topladığını açıkladı. Bu rakam, 2012 seçim kampanyasında bir ayda toplanan en yüksek bağış oldu.
 
Cumhuriyetçilerin başkan adayı Mitt Romney de bugün dış politika konulu bir konuşma yapacak.
 
Romney'nin, Virginia Askeri Enstitüsü'nde yapacağı konuşmada, Obama'ya yönelik olarak, Libya'da yaşanan olaylar ve Ortadoğu'daki gelişmelerle alakalı eleştiriler yöneltmesi bekleniyor.