Ürdün misilleme yaptı

IŞİD'in Ürdünlü pilotu yakarak infaz etmesine Amman'ın tepkisi çok sert oldu. Ürdün, terör örgütü IŞİD'in daha önce Ürdünlü pilotla takas etmek istediği tutuklu Sacide er Rişavi ve IŞİD militanı Ziyad Kerbuli'yi idam etti.

rişavi

IŞİD dün akşam Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'nin demir kafes içinde yakılarak öldürüldüğünü gösteren bir video yayınladı. Ürdünlü yetkililer, pilot Muaz el-Kesasibe'nin 3 Ocak'ta öldürüldüğünü açıkladı.

Amman yönetimi IŞİD'e yeri göğü inletecek şekilde karşılık verileceğini açıkladı. Ürdün ordusu da pilotun intikamının alınacağını duyurdu.

Bu açıklamalardan birkaç saat sonra terör suçundan 9 yıldır Ürdün'de tutuklu bulunan Sacide er-Rişavi idam edildi.

IŞİD'in diri diri yakarak infaz ettiği Ürdünlü pilotun 3 Ocak'ta öldürüldüğü tahmin ediliyor. 
IŞİD'in diri diri yakarak infaz ettiği Ürdünlü pilotun 3 Ocak'ta öldürüldüğü tahmin ediliyor. 

ZERKAVİ'NİN YARDIMCISI DA İDAM EDİLDİ

Ürdün devlet televizyonu, Kesasibe'nin öldürülmesinin ardından Rişavi ile birlikte IŞİD militanı Ziyad Kerbuli'nin de idam edildiğini duyurdu.

Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Mumani de örgütün pilot Kesasibe karşılığında salıverilmesini istediği Rişavi ile "Ebu Huzeyfe" lakaplı Kerbuli'nin, Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin kararı
doğrultusunda sabaha karşı idam edildiğini söyledi.

Terör örgütü IŞİD dün akşam, pilot Kesasibe olduğu öne sürülen kişinin, demir kafesin içine konularak ateşe verilme görüntülerinin yer aldığı video kaydını internette yayınlamıştı.

Yayınlanan videoda IŞİD militanı Ürdünlü pilotun bulunduğu kafesi ateşe verirken görülüyor. 
Yayınlanan videoda IŞİD militanı Ürdünlü pilotun bulunduğu kafesi ateşe verirken görülüyor. 

JAPON GAZETECİYLE TAKAS EDİLMİŞTİ

IŞİD'in geçen hafta öldürdüğü Japon rehine Kenji Goto'ya karşılık serbest bırakılmasını istediği Iraklı Sacide el-Rişavi, 2005 yılında Amman'da 57 kişinin öldüğü "Kara Çarşamba" saldırılarına katılmaktan idamla yargılanıyordu.

ABD saldırılarında öldürülen Irak El Kaidesi'nin lideri Ebu Musab ez-Zerkavi'nin yardımcılığını yapan Irak asıllı Kerbuli ise terörist saldırılar düzenlemekten idamla yargılanıyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...