Çin'in resmi haber ajansı Şinhua'nın internet sitesinde, Sincan'ın başkenti Urumçi'deki protesto eylemlerine polisin müdahale ettiğini duyurdu. Haberde, Nanhu Meydanı'na girmeye çalışan 1000'den fazla göstericiyle polisin karşı karşıya geldiği ve polisin göz yaşartıcı gaz kullanıldığı belirtildi.

İlişkili Haberler


Yüzlerce silahlı polisin kentteki ana meydanı da girişe kapattığını söyleniyor. Meydan çevresinde güvenlik kuvvetlerine ait yüz kadar araç bulunuyor. Kent merkezinde de geniş bir alanda güvenlik kordonu uygulandığı, geçmek isteyenlerin burada oturduklarını ya da çalıştıklarını göstermelerinin istendiği de gelen haberler arasında.

Bu arada, yaklaşık 100 kişilik ikinci bir gösterici grubunun da Jiefangnan'da sokağa çıkarak eylem yaptığı belirtiliyor.

Çin hükümeti son bir haftadır devam eden olaylarda 5 kişinin öldüğünü, 14 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yaşanan son olaylardan sonra kentteki izinsiz gösterilerin yasaklandığını açıklandı.

Çin resmi haber ajansı Şinhua'nın, Urumçi yerel yönetim sözcüsüne dayandırdığı haberde, kentte izinsiz gösteri, yürüyüş ve kitlesel protestoların yasaklandığı, açıklamanın dün gece binlerce kişinin katıldığı gösterinin ardından yayımlandığı belirtildi.

Sözcü, bu bildiriyle kamu düzeninin korunmasının, halkın can ve mal güvenliğinin garanti altına alınmasının amaçlandığını söyledi.

Beş maddelik açıklamada, kamu güvenlik biriminden izin alınmadan, açık havada ya da diğer kamuya ait alanlarda, yollarda tüm toplantı, yürüyüş ya da protestoların yasaklandığı belirtildi. Bu yasakların ihlal edilmesi halinde kamu güvenliği biriminin toplananları dağıtacağı, karara karşı çıkanları gözaltına alacağı, yasağı ihlal edenlerin cezalandırılacağı kaydedildi.

Urumçi'de son olayların şırıngalı saldırıları protesto amacıyla başladığı belirtilirken, dün bu olaya karşı harekete geçilmesini isteyen binlerce Han Çinlisi gösteri yapmıştı. Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 476 kişiye şırıngalı saldırı düzenlendiği açıklanmıştı. Neden düzenlendiği belli olmayan saldırılara maruz kalanlarda herhangi bir virüse rastlanmadı.

Bölgeyi 14 yıldır yöneten Şincan Komünist Partisi lideri Vang Lekuan ortamı yatıştırmak için eylemcilere hitap etti. Han kökenli azınlık şırıngalı saldırılardan Uygurları sorumlu tutuyordu.

Şinhua ajansı ise saldırıya hedef olanların da Uygur ve Hanlar da dahil dokuz etnik gruptan olduğunu bildirdi. Çin televizyonu 476 kişinin şırıngayla saldırıya uğradığı şikayetinde bulunduğunu, 89 kişide iğne izi tepit edildiğini söyledi.

Saldırılar ardından zehirlenen ya da hastalanan kimse olmadığı belirtiliyor. Ancak polis şırıngalı saldırılarla ilgili olarak 21 kişiyi gözaltına aldı.

Temmuz ayında bölgede Uygur ve Han kökenliler arasında çıkan çatışmalarda 200 kişi yaşamını yitirmişti. Urumçi'deki olaylar, bir fabrikada çıkan kavganın ardından 5 Temmuz'da Uygur gençlerin gösterisiyle başlamıştı.

Çin hükümeti bu gösteriyi izleyen şiddet olaylarının, Rabiya Kadir'in liderliğini yaptığı ülke dışında yaşayan Uygurlar tarafından organize edildiğinde ısrar ediyor.