Kuzey Yarımküre yılın en sıcak günlerini yaşarken, güneyde soğuk hava hayatı olumsuz etkiliyor. Güney Amerika'da özellikle hafta sonu etkili olan soğuk hava insanlar kadar hayvanlar için de zorluk çıkarıyor. Brezilya'nın Rio de Jenerio kentindeki hayvanat bahçesinde yaşayan orangutanlar da soğuktan etkilenenler arasında.

Kentin güneşli ve sıcak havasına alışkın orangutanlar derecelerdeki hızlı düşüş yüzünden zor günler geçiriyor. Bakıcıları ise soğuktan etkilenen hayvanlara tanıdık bir yardımda bulundu; orangutanlara battani ve sıcak çorba servisi yapıldı.

Battaniyelere sarınan ve dağıtılan sıcak sebze çorbasını içen sevimli hayvanlar, hayvanat bahçesini gezen ziyaretçilerin de gözdesi oldu.

SOĞUKLAR NEDENİYLE 22 KİŞİ ÖLDÜ
Ancak Güney Amerika'da yaşayan herkes orangutanlar kadar şanslı değil. Kıta genelinde etkili olan soğuk hava dalgası şimdiye kadar 22 kişinin ölümüne yol açtı.

Soğuklardan en çok etkilenen Paraguay'da 10, Uruguay'da 6 ve Arjantin ile Brezilya'da 3'er kişi hayatını kaybetti. Soğuklar nedeniyle ölenlerin çoğunluğunu, sokaklarda yaşayan evsizler ile ilkel yöntemlerle ısınmaya çalışırken karbonmonoksit zehirlenmesinden ölenler oluşturdu.

ÇÖLE KAR YAĞDI
Şili'deki Atacama çölüne kar yağdı. Kupa Amerika futbol şampiyonasının oynandığı Arjantin stadyumları da buzla kaplandı.