Cami saldırısıyla ilgili Trudeau'dan Fox News'e uyarı

Amerikan Fox New televizyonu, Kanada'da 6 kişinin öldürüldüğü cami baskınını Faslı saldırganın gerçekleştirildiğini iddia etti. Kanada Başbakanı Trudeau'nun uyarısı sonrası Fox New söz konusu tweet'i sildi. Kurbanlar için kilisede ayin de düzenlendi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 01.02.2017 - 16:40

Cami saldırısıyla ilgili Trudeau'dan Fox News'e uyarı

Kanada’nın Quebec City kentindeki camiye düzenlenen terör saldırısını, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan Faslı saldırganın gerçekleştirdiğini duyuran Amerikan yayın kuruluşu Fox News geri adım attı.

Kanada Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun basın sözcüsü Kate Purchase, Fox News Başkan Yardımcısı Bill Shine’a bu konuda bir mektup yazdı.

Mektupta, "Bu paylaşımınız, saldırıda hayatını kaybeden 6 insanın hatırasına saygısızlık ve leke sürmektir" ifadeleri kullanıldı.

KANADA BAŞBAKANI'NDAN MEKTUP 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun basın sözcüsü Purchase, Bill Shine’dan Twitter’daki bu paylaşımın kaldırılmasını istedi. Purchase mektubunda, "Ne yazık ki bu yanıltıcı bilgi Fox News Channel'ın Twitter hesabında duruyor ve çevrimiçi olarak dolaşmaya devam ediyor. Fox News tarafından hazırlanan bu tweet, yanlış bilgilere, kimlikler üzerinden politika üretmeye, toplumlarımızdaki korku ve bölünmeyi yayarak, 6 kurbanın ve ailelerinin anısına saygısızlık etmektedir" değerlendirmesini yaptı.

Mektubunda korkunun toplumları daha güvenli yapmayacağını dile getiren Purchase, "Aksine bu bizi zayıflatıyor. Korkuları yükseltip, sınırlarımızı kapatmak yaşadığımız sorunlara bir çözüm değildir’’ ifadesine yer verdi.

Kanada Başbakanı Trudeau'nun basın sözcüsü, Fox News Başkan Yardımcısı Bill Shine’a mektup yazdı. 
Kanada Başbakanı Trudeau'nun basın sözcüsü, Fox News Başkan Yardımcısı Bill Shine’a mektup yazdı. 

FOX NEWS PAYLAŞIMI SİLDİ

Sözcü Purchase’in mektubunun ardından bir açıklama yapan foxnews.com Direktörü Refet Kaplan, yapılan hatadan pişmanlık duyduklarını ve söz konusu paylaşımın silindiğini duyurdu.

Kate Purchase paylaşımın silinmesine kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla teşekkür etti.

Amerikan yayın kuruluşu Fox News, Twitter sayfasından Kanada’nın Quebec City kentinde geçen pazar günü meydana gelen ve 6 kişinin ölümü ile sonuçlanan terör saldırısını Fas asıllı saldırganın gerçekleştirdiğine ilişkin paylaşımda bulunmuştu.

Paylaşımda, "Raporlar Quebec’teki camiye terör saldırısını yapan şüphelinin Fas asıllı olduğunu gösteriyor’’ ifadeleri kullanılmıştı.

Fox News’in Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun fotoğrafı ve olaya ilişkin ilk kınamasının da kullanıldığı bu paylaşımının gerçekliğine inanan birçok yayın kuruluşu da bilgiyi haberleştirmişti.

Kanada'da bir camiye düzenlenen saldırıda ölen 6 kişi için kiliside de ayin düzenlendi. Ayinde Müslüman ve Hristiyan dinadamları birbirlerine sarılarak destek oldu.

SALDIRGAN TRUMP VE LE PEN HAYRANI

Camide 6 kişiyi öldüren saldırganın 27 yaşındaki Kanadalı öğrenci Alexandre Bissonnette olduğu belirlenmişti. Kasıtlı adam öldürmekle suçlanan Bissonette"nin Müslüman karşıtı olduğu ve ABD Başkanı Donald Trump'la Fransız aşırı sağcı politikacı Marine Le Pen'e hayran olduğu ortaya çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...