Almanya'da uyum sağlamayana sınırsız oturma ve çalışma izni yok

Almanya'da koalisyon ortakları aylar süren tartışmaların ardından uyum yasa tasarısı ve terörle mücadelede önlem paketi üzerinde uzlaşma sağladı. Uyum için çaba harcamayana sınırsız oturma ve çalışma izni verilmeyecek.

DW Türkçe 14.04.2016 - 10:48

Almanya'da uyum sağlamayana sınırsız oturma ve çalışma izni yok

Almanya'da koalisyon ortağı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) üst düzey yetkilileri dün gece yaklaşık altı saat süren istişarelerin ardından uyum yasa tasarısının temel noktaları ve terörle mücadele önlem paketi üzerinde uzlaşma sağladı.

Basına yansıyan bilgilere göre, uyum yasa tasarısı mültecilerin istihdam piyasasına girişinin kolaylaştırılması amacıyla 100 bin yeni iş imkânı yaratılmasını öngörülüyor. Ayrıca mültecilerin meslek eğitimi alabilmesinin koşullarının da hafifletilmesi hedefleniyor.

YÜKÜMLÜLÜKLER BELİRLENECEK

Ancak yasanın "uyum yükümlülüklerini" de açıklığa kavuşturması bekleniyor. Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen yabancılara yasal yaptırımlar uygulanması gündemde.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, söz konusu yükümlülükleri yerine getirmeyen ve "uyum sağlamak için çaba harcamayan" kişilere sınırsız oturma ve çalışma müsaadesi verilmemesi önerisini gündeme getirmişti. İçişleri Bakanı De Maiziere'nin bu önerisini kabul ettirdiği öne sürülüyor.

Almanya Başbakanı ve CDU Genel Başkanı Angela Merkel, CSU Genel Başkanı Horst Seehofer ve SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel'in bugün gün içerisinde düzenlenecek bir basın toplantısında tasarının ayrıntılarını kamuoyuna tanıtması bekleniyor. Tasarının, 24 Mayıs'ta yapılacak federal hükümet oturumunda kabul edilmesi bekleniyor.

"50 YIL SONRA BİR İLK"

SPD Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Almanya göçün başlamasından 50 yıl sonra nihayet bir uyum yasasına kavuşuyor" dedi.

TERÖRLE MÜCADELE

Öte yandan federal hükümet, Paris ve Brüksel'deki saldırıların ardından, yeni bir önlem paketi ile Almanya'da güvenliğin artırılması konusunda da anlaşma sağladı.

Önlem paketi, gizli soruşturmanın sadece hukuki kovuşturma sürecinde değil, terör tehdidinin oluştuğu aşamada gündeme gelmesini öngörüyor. Ayrıca federal hükümet önlem paketinde, terörle mücadelede önemli ülkeler arasında daha yakın bir işbirliğine gidilmesi önerisi yer alıyor. Bu kapsamda, Almanya'nın iç istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Dairesi ve dış istihbarat kurumu BND'nin, ortak ülkelerin istihbarat teşkilatları ile "belli koşullar altında" bilgi alışverişi içinde olması hedefleniyor.

Sayfa Yükleniyor...