Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sosyalistlerin aday adayları arasında yer alan eski Başbakan Manuel Valls'e seçim kampanyası sırasında tokat atan genç, eski Başbakan'ın seçim bölgesinden milletvekili adaylığını koydu.

Le Parisien gazetesinde yer alan habere göre, ocak ayında Sosyalist Parti'nin cumhurbaşkanı adayı olabilmek amacıyla ön seçim kampanyasına çıkan ve Bretagne bölgesinde Lapie Nolan isimli gencin saldırısına uğrayan Valls'i yeni sürprizler bekliyor.

Habere göre, Valls'in milletvekili adayı olduğu Essonne bölgesinden, rakibi olarak Lapie Nolan da aday oldu. 18 yaşındaki Nolan, kendisine yedek milletvekili adayı olarak, Valls'in çok yakından tanıdığı bir ismi seçti. Valls'in başbakanlığı döneminde birçok kez soruşturma geçiren, gözaltına alınan ve oyunları yasaklanan ünlü komedyen Dieudonne M'Bala , "Tokatçı genç" olarak bilinen Nolan'ın yedeği olarak adaylığını koydu.

Adaylığıyla ilgili resmi sitesinden duyuru yapan Dieudonne, "Manu'nun tokatçısı ile birlikte milletvekili seçiminde aday oldum" mesajını paylaştı.

Fransa'da yedek milletvekili, yedeği olduğu milletvekili hayatını kaybederse veya başka bir göreve seçilirse onun yerini alıyor.

Fransa'da iktidardaki Sosyalist Parti'nin cumhurbaşkanı adayı olabilmek için başbakanlıktan istifa eden Valls, ön seçimi Benoit Hamon'a karşı kaybetmişti. Daha sonra cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron'un Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi'nden aday olacağını açıklayan Valls'in bu planı da "adaylık şartlarını taşımadığı" gerekçe gösterilerek reddedilmişti.

Valls hakkında Sosyalist Parti Disiplin Kurulu tarafından, parti üyeliğinden çıkarılması amacıyla açılan soruşturma ise sürüyor.

Valls'e seçim kampanyası sırasında tokat atan Nolan, ocak ayında çıkarıldığı mahkemede üç ay tecilli hapis cezasına çarptırılmıştı.

Nolan'ın kamu yararına 105 saat çalışmasına da hükmeden mahkeme, şikayetçi Valls'in talep ettiği gibi gencin 1 avro maddi tazminat ödemesini de kararlaştırmıştı.