NSA’nın ‘PRISM’ programını ortaya çıkarmasının ardından ABD’nin peşine düştüğü Snowden, dün Hong Kong’tan kalkan uçakla Moskova’ya gelmişti. Havaalanında beklediği düşünülen Snowden’ın, Moskova’nın ardından Küba, Venezuela veya Ekvador’a gidebileceği belirtildi. ABD ise Rusya’dan resmen Snowden’ın iade edilmesini istedi.

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, bugün yaptığı açıklamada, ‘eski CIA ajanının ABD tarafından casuslukla suçlandığını ve vatan hainliğini iddialarına yönelik sorgulandığını’ belirtti.

ABD'nin ise Ekvador'un başkenti Quito'daki elçiliği aracılığıyla Ekvador hükümetiyle temasa geçtiği ve Snowden hakkında 'bir talep ilettiği' öğrenildi.

Ekvador, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’a bir yıldan uzun bir süredir Londra’daki büyükelçiliğinde sığınma hakkı tanıyor.

‘TÜM DÜNYANIN HAKLARI ÇİĞNENDİ’
Patino, ‘Snowden davasının değerlendirilmesinde insan hakları prensiplerini ön plana çıktığını’ belirtirken, ‘Rusya ile görüş alışverişi yapıldığını’ ifade etti.

Vietnam’da açıklamalarda bulunan Patino, Snowden’ın ortaya çıkardığı ve ABD’nin küresel çapta gözetim yaptığını ortaya koyan delillerin ‘tüm dünyaya karşı hakların çiğnenmesini ortaya koyduğunu’ belirtti.

Patino, ‘Snowden’ın tam olarak nedere olduğu hakkında kesin bilgiye sadece Rusya’nın sahip olduğunu’ söyledi.