İskenderun'da bir İtalyan rahibin öldürülmesi, İtalya basınında son dakika haberi olarak verildi.

İlişkili Haberler


Vatikan'ın gazetesi olan Avvenire ve Corriere Della Sera, internet sitelerinde haberi NTV'yi kaynak göstererek duyurdular. Konu hakkındaki gelişmeler güncellenerek yayınlanıyor.

İtalyan televizonları ise yayınlarında tamamen İskenderun'dan gelen cinayet haberine odaklanıyor.

VATİKAN: KORKUNÇ BİR OLAY
Olay hakkındaki ilk yorum Türkiye'deki Vatikan Temsilcisi peder Antonio Lucibello'dan geldi. Lucibello cinayeti, 'Korkunç bir olay' olarak niteledi.

Vatikan sözcüsü Peder Federico Lombardi olayı korkunç ve inanılmaz olarak nitelenirken Papa'nın da durumdan haberdar edildiğini ve Papa'nın haberi acı ve tedirginlikle karşıladığını iletti.

ESKİ RÖPORTAJLARI YAYINLANIYOR
4 yıl önce Trabzon'da öldürülen rahip Santoro cinayeti ile ilgili İtalyan televizyonlarının görüşlerine geniş yer verdiği Luigi Padovese, Milano doğumlu ve 63 yaşındaydı.

Cinayet haberinin ardından La Repubblica ve Corriere Della Sera gazeteleri gibi önemli yayın organları öldürülen rahibin Türkiye'de rahip Santoro hakkında verdiği röportajları internet sayfalarına koydu.

Bu röportajlarda can güvenliği için koruma ile dolaşmak zorunda kaldıklarını anlatan Padovese, Kardinal Camillo Ruini ile birlikte rahip Santoro'nun cenaze törenini yöneten din adamıydı.

CUMA GÜNÜ PAPA İLE GÖRÜŞECEKTİ
Piskopos Padovese hafta sonu Güney Kıbrıs'a bir ziyaret gerçekleştirecek olan Papa'yı karşılamaya hazırlanıyordu.

Cuma günü Kıbrıs Rum Kesimi'ne hareket edecek olan Papa'nın programının degişmeyeceği bildirildi.

HIRİSTİYANLARA ŞİDDETİ ELE ALACAKLARDI
Rahip Padovese Vatikan tarafından hazırlanan ve büyük önem taşışan Ortadoğu Sinodu (Ortadoğu Din Meclisi) öncesi dağıtılan hazırlık dökümanını bizzat Papa'dan alacak rahipler arasında bulunuyordu.

Ortadoğu Sinodu'nun başta gelen konuları içinde, bölgede Hıristiyanlara uygulanan şiddet konusu bulunuyordu.