Vatikan'da tarihi gün

Katolik Kilisesi'nin merkezi Vatikan tarihi bir güne tanıklık etti. Papa 2. Jean Paul ve ''Türk dostu Papa'' olarak anılan 23'üncü John aziz ilan edildi. Tören kendi içinde bazı ilkleri de barındırdı.

27.04.2014 - 09:40

Vatikan'da tarihi gün

Katolik aleminin iki merhum ruhani lideri; Papa 23. Ioannes (Jean) ve Papa 2. Ioannes Paulus'un (Jean Paul), aziz ilan edileceği büyük ayin Papa Franciscus'un Aziz Petrus Meydanı'na gelmesiyle başladı.

Geçen yıl istifasıyla şok etkisi yaratan ve Katolik Kilisesi tarihinde 598 yıl aradan sonra bir ilke imza atan Emerit Papa 16. Benediktus da tören öncesi yerini aldı.

Papa Franciscus, törende "L'itania dei Santi" ilahisi eşliğinde sunağı selamladıktan sonra selefi 16. Benediktus ile selamlaştı.

Görevinden ayrıldıktan sonra Aziz Petrus Meydanı'nda ilk kez halka açık bir ayine katılan 16. Benediktus, papalığı sırasında Papa 2. Ioannes Paulus'un "Aziz" ilan edilmesi sürecinde ilk adım olan "Kutsal kişi (Beatifikasyon)" ilan edilmesi törenini 1 Mayıs 2011'de yönetmişti.

Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası'nın aynı isimli meydanında yapılan ayine farklı milletlerden yüzbinlerce inanan katıldı.

Büyük ayine Emerit Papa 16. Benediktus'un katılmasıyla ilginç bir durum ortaya çıktı. Biri aktif görevde olan, biri görevinden ayrılmış iki Papa'nın katıldığı törende aziz ilan edilmiş oldu.

Ayin için Vatikan Şehir Devleti'nin komşusu Roma'ya aralarında devlet başkanlarının da bulunduğu 122 uluslararası delegasyonun gelidiği belirtilirken, törende Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy temsil etti.

Papa 2. Ioannes Paulus'un esas adıyla Papa Karol Wojtyla'nın Polonyalı olması sebebiyle Aziz Petrus meydanında toplanan kalabalıktaki Polonya bayrağı sayısının çokluğu dikkati çekti.

Çok sayıda inananın ayin sebebiyle günler öncesinden geldiği Vatikan ve civarında yollar, gerek güvenlik önlemleri gerekse yoğunluktan ötürü törenin başlamasına saatler kala trafiğe kapatıldı.

Aşırı talep dolayısıyla Roma'daki konaklama yerleri günler öncesinde dolarken, bazı inananların uyku tulumlarıyla Roma sokaklarında sabahladıkları görüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...