Ve istifa etti...

Başta Türkler olmak üzere Müslüman göçmenlere hakarete varan eleştiriler yönelten Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Thilo Sarrazin baskılar üzerine istifa etti.

Haberler 09.09.2010 - 23:59

Ve istifa etti...

"Almanya Kendini Yok Ediyor" kitabındaki Müslümanlara yönelttiği eleştirileriyle gündemde olan Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin baskılar üzerine istifa etti.

Almanya Merkez Bankasından yapılan açıklamada, kitabındaki ırkçı dil dolayısıyla polemik yaratan sosyal demokrat yönetim kurulu üyesi Sarrazin'in istifa ettiği belirtildi.

Türkleri ve Müslümanları hedef alan açıklamaları ve piyasaya yeni çıkan kitabıyla Almanya'nın gündeminde ilk sıraya oturan Sarrazin günlerdir eleştirilerin hedefinde bulunuyor.

Arapların hızlı çoğaldığını söyleyen Sarrazin, "Bu halk grubu, zaman içinde toplumda bir dengesizlik yaratıyor. Aptallar fazlalaşıyor" demişti.

Türk göçmenlerin çoğunun diploma almadan okuldan ayrıldığını ve çok azının üniversite olgunluğu belgesini aldığını söyleyen Sarrazin, Türklerin yüzde 90'nının Türkler ile evlendiğini, bunun da uyum karşıtı olduğunu savunmuştu.

Sarrazin'in açıklamaları başta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere, Alman politikacıların da tepkisini çekmişti.

Sayfa Yükleniyor...