Venezuela 100 bin bolivar banknot bastı

Hiper enflasyonla boğuşan ve nakit sıkıntısı çeken Venezuela'da, ülke tarihinin en büyük banknotu yakında tedavüle girecek. Tedavüle girecek 100 bin bolivarlık en büyük banknotun değeri sadece 2.5 dolar olacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.11.2017 - 11:47 | Son Güncelleme : 02.11.2017 - 11:52

Venezuela 100 bin bolivar banknot bastı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ulusal televizyonda yaptığı açıklamada, gelecek hafta 100 bin bolivar banknotunun piyasaya sürüleceğini, asgari ücrete yüzde 30 zam ve emekli maaşlarına artış yapılacağını belirtti.

Sadece 2,5 ABD doları değerindeki yeni banknot, Venezuela'da nakit sıkıntısını ortadan kaldırmayı hedefleyen ekonomi politikasında yeni bir adım olarak görülürken ekonomistler, Maduro'nun açıkladığı önlemlerin, ekonomik ve sosyal krizin yaşandığı petrol zengini ülkede enflasyonu rahatlatmaktan ziyade arttıracağı görüşünü paylaşıyor.

Venezuela'da yıl başında 500, 5 bin ve 50 cent değerinde 20 bin bolivar banknotları tedavüle girmiş ancak talebi karşılamamıştı.

Maduro'nun açıkladığı önlemler, muhalifler tarafından eleştirildi. Venezuela'da muhalefetin önde gelen isimlerinden Henrique Capriles, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yerkürede en yüksek enflasyona sahipken maaş açıklaması Venezuelalı işçilerle alay etmektir!" ifadesini kullandı.

Venezuela Devlet Başkanı, televizyonda yayınlanan açıklamasında aralık ayında yapılacak yerel seçimlere katılmayacağını açıklayan muhalefet partilerini de cezalandırmakla tehdit etti. Maduro, ilgili kurumlardan bu partilerin gelecekteki seçimlere katılmalarının engellenmesini istediğini söyledi.

1950'den 1980'lerin başına kadar istikrarlı bir ekonomiye sahip, 1982'de Latin Amerika'nın en zengin ekonomisi olarak anılan Venezuela, ilk enflasyon krizini 1989'da (yüzde 84,5), daha sonra 1996'da (yüzde 99,9) yaşadı.

Venezuela'da 1998'de iktidara gelen sosyalist lider Hugo Chavez döneminde ekonomide iyileşme kaydedildi, 2010'da 8 bolivar bir dolardı.

Uzmanlar, Venezuela'da gelecek yıl fiyatların yüzde 2 bin oranında artabileceğini dile getiriyor.

Uluslararası Para Fonu'na göre (IMF), Latin Amerika ülkesinde bu yıl enflasyon oranı yüzde 720 oldu.

Sayfa Yükleniyor...