Venezuela'da 5 muhalif siyasetçi serbest

Venezuela'da gözaltında bulunan 5 muhalif siyasetçi, hükümet ve muhalefet arasında başlayan diyalog süreci kapsamında dün serbest bırakıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.11.2016 - 16:48

Venezuela'da 5 muhalif siyasetçi serbest

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberine göre, hükümet ve muhalefet temsilcilerinin ilk toplantısından bir gün sonra, çeşitli suçlamalarla gözaltına alınan Avanzada Progresista partisinin lideri Carlos Melo, muhalif siyasi danışmanlar Andres Moreno ile Marco Trejo, öğrenci lideri Andres Leon ve Ulusal Meclis Başkanı Henry Ramos Allup'un eski güvenlik amiri olan Angel Coromoto Rodriguez salıverildi.

Muhalefet temsilcileri "siyasi mahkumlar" olarak adlandırdıkları muhaliflerin serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Gözaltındaki muhalif isimler, haklarındaki suçlamaları reddediyor ve yanlış bir şey yapmadıklarını savunuyorlardı.

Venezuela'da hükümet ve muhalefet, yönetim, seçim takvimi, ekonomik kriz ve kriz mağdurlarının tazminatlarının ödenmesi konularını görüşmek üzere bir araya gelmiş taraflar 11 Kasım'da tekrar görüşmeye karar vermişti.

Başkent Caracas'taki bir müzede Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından pazar günü başlatılan görüşmelere, Vatikan'dan arabulucuların yanı sıra İspanya, Panama ve Dominik Cumhuriyeti'nin eski cumhurbaşkanları katılmıştı.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, tarafların 2016 sona ermeden demokratik geçiş şartları üzerinde mutabakat sağlanması için masaya oturdukları belirtilmişti.

Hükümet ve muhalefet arasındaki son görüşme 2014'te çok sayıda kişinin öldüğü sokak gösterilerinin ardından yapılmış ancak sonuçsuz kalmıştı.

Sayfa Yükleniyor...