İlişkili Haberler

Maduro ülke düşmanlarının tedavüle yeni girecek paraların ülkeye gelmesini geciktirdiğini iddia ederek, 100 Bolivar'ın kullanım süresini uzattı. 

Venezuelalılar geçtiğimiz günlerde banknotları değiştirmek için bankalar önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu. 

Ekonomik kriz sebebiyle, enflasyonun 3 haneli rakamlara ulaştığı ülkede en büyük banknot olan "100 Bolivar" Türk Lirası'yla 7 kuruş ediyor. Piyasaya sürülecek yeni paraların en değerlisi "20 bin Bolivar" ise yaklaştık 15 TL değerinde olacak.

Krizle mücadele eden Venezuela, geçen hafta önce 15 Aralık'tan itibaren 6 yeni banknotun dolaşıma gireceğini, daha sonra da 100 bolivarlık banknotların tedavülden kaldıracağını duyurmuştu. Maduro yönetimi, sonraki günlerde ise nakit kaçakçılığının önüne geçmek amacıyla Kolombiya sınırının 72 saatliğine kapatıldığını açıklamıştı.

Hükümet karşıtı gösterilerin düzenlendiği petrol zengini Venezuela'da halk, saatler süren elektrik kesintileri, ilaç ve temel gıda ürünlerinin eksikliği nedeniyle zorluk çekiyor. Nakit sıkıntısının yaşandığı ülkede, ATM'lerden sadece çok düşük miktarlarda para çekilebiliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, enflasyon oranının 2017'de 4 haneli rakamlara ulaşmasının beklendiği ülkede hükümet, 2015'ten bu yana ekonomik verileri açıklamıyor.