NTV

Venezuela’da olağanüstü hal

İHA, ntv.com.tr

Dünya

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD ya da OPEC üyesi ülkeler tarafından gelebilecek yabancı müdahale tehdidi nedeniyle olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu.

İlişkili Haberler

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD ya da Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) tarafından gelebilecek yabancı müdahale tehdidi nedeniyle ülkede 60 günlük olağanüstü hal ilan etti.

Maduro, konuyla ilgili açıklamasında, “Washington, Brezilya’daki darbenin teşvik ettiği ülkenin faşist sağcıları isteği üzerine önlemlerini harekete geçiriyor” dedi.

Maduro olağanüstü hal kapsamında alınacak önlemler hakkında bilgi vermedi.

ABD’li istihbarat yetkilileri dün yaptıkları açıklamada, Venezuela’daki potansiyel siyasi ve ekonomik erime nedeniyle kaygılarının arttığını ifade etmiş ve Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun görev süresini tamamlayamayacağı öngörüsünde bulunmuştu.

Ülkede muhalefet, Hugo Chavez'den sonra Devlet Başkanı olan Nicolas Maduro'nun görevden alınması için imza kampanyası başlatmıştı. 

GİDEREK YALNIZLAŞIYOR

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in hafta içinde görevinden alınması, Maduro'nun Latin Amerika siyasetinde giderek yalnızlaşması anlamına geliyor. Kendisi de eski Marksist gerilla olan Rousseff'le, Maduro'nun Başkanlığını yaptığı Sosyalist Parti arasında güçlü bir bağ bulunuyordu. 

ETİKETLER