İlişkili Haberler

UPI'nın haberine göre, Parlamento Başkanı Henry Ramos Allup, parlamentonun "anayasaya aykırı" biçimde atanmış Anayasa Mahkemesi üyesi 12 yargıcın görevden alınması için çalışacağını söyledi.

Anayasa Mahkemesi üyelerinin Maduro yönetiminin parlamentoya yönelik komplosunu uygulamaya sokmak için salı günü bir araya geldiğini belirten Allup, parlamentonun gelecek hafta mahkemeye atanacak yeni yargıçları belirleme çalışmalarına başlayacağını ifade etti.

Hükümet sözcülerinden Didalco Bolivar salı günü parlamentonun feshedilmesine dair Anayasa Mahkemesi ile istişareyi uzun süredir tartıştıklarını açıklamıştı.

Bolivar, muhalefetteki Demokratik Birlik Masası (MUD) koalisyonunun çoğunlukta olduğu parlamentoyu, ülkenin iç ve dış işlerinde hükümetin fonksiyonlarını üstlenmekle suçlamıştı.

Muhalefet temsilcileri, Amerikan Devletleri Örgütü'nün (OAS) ülkedeki siyasi durum hakkında düzenlediği toplantılara katılmıştı.

Venezuela'da muhalefet, ülkede "kurumsal ve insani bir kriz" olduğunu savunarak, OAS'tan örgütün Demokratik Bildirgesi'ni devreye sokmasını istemiş ve OAS Daimi Konseyi 23 Haziran'da olağanüstü toplanmıştı.

OAS Genel Sekreteri Luis Almagro, Venezuela'da Anayasa Mahkemesi aracılığıyla demokrasiye ciddi şekilde zarar verildiği ve Maduro'nun görevden alınması gerektiği yönünde görüş bildirmişti.

Muhalefet, görev süresi 2017'de sona erecek Devlet Başkanı Maduro'nun görevden alınması için referandum yolu açılması için çabalıyor.

Maduro, yardımcılığını yaptığı sosyalist lider Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesinin ardından 15 Nisan 2013'te yapılan seçimde 7.5 milyon oy alarak iktidara gelmişti.

Politikaları, yüksek enflasyon ve artan şiddet olayları nedeniyle eleştirilen Maduro yönetimine karşı 12 Şubat 2014'te patlak veren gösterilerde 43 kişi yaşamını yitirmişti.