İlişkili Haberler

Ekonomik krizin pençesindeki Güney Amerika ülkesi Venezuela'nın Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD'yle görüşme sinyalleri verdi. Basın konferansında konuşan Maduro, "Kuzey Kore ve ABD hükümetleri arasındaki diyalog süreçleri oldukça olumlu bizim için örnek teşkil edebilir" dedi.

Ülkesinin nükleer silah geliştirmediğini belirten Maduro görüşmelere, "Karşılıklı tolerans, diyalog ve farklılıklara saygı" çerçevesinde yaklaşılması gerektiğini ifade etti. Maduro, Venezuela'nın demokratik bir ülke olduğu söyledi. Venezuela Devlet Başkanı ülkenin son yıllarda uluslararası arenada yalnızlaşmasına ve yaptırımla atıfta bulunarak, "Haysiyet, saygı ve diyalogla bunu çözmeye hazırım" şeklinde konuştu.

KUZEY KORE - ABD GÖRÜŞMELERİ

Güney Kore'de eski devlet başkanı Park Geun-hye'nin azledilmesiyle göreve Moon Jae-in'in gelmesiyle Kuzey Kore'nin dünyayla ilişkileri yeni bir döneme girdi.

Her fırsatta diyalog için uğraşacağını söyleyen Moon, Nisan ayında Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'la bir araya geldi. Güney Kore'nin bu adımıyla birlikte ABD - Kuzey Kore diyaloğunun da önü açıldı. ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Koreli mevkidaşı Kim Jong-un 12 Haziran'da Singapur'da yüz yüze bir görüşme gerçekleştirecek.