Vietnam'da Komünistler genel sekreterlerini seçti

Vietnam'da devam eden 12. Ulusal Kongre'de Nguyen Phu Trong ülkenin en üst düzey yöneticisi sayılan Vietnam Komünist Partisi (VKP) genel sekreterliği görevine yeniden getirildi.

Anadolu Ajansı 27.01.2016 - 13:12

Vietnam'da Komünistler genel sekreterlerini seçti

Vietnam'da gelecek 5 yıl ülkeyi yönetecek isimlerin belirlendiği Kongre'de yeniden VKP genel sekreterliğine seçilen 71 yaşındaki Trong'un aynı zamanda ülkedeki en yetkili karar organı 19 üyeli Politbüro'nun başkanlığını da yürüteceğini belirtildi.

Vietnam Komünist Partisi Genel Sekreteri Trong, 12. Ulusal Kongre'nin değerlendirme toplantılarında reform çabaları ve ülkenin sanayileşmiş statüsü kazanması için küresel entegrasyonun önemine dikkat çekmişti.

Diğer taraftan 12. Ulusal Kongre'nin hükümet yapısı ve politikalarında değişikliğe neden olacağı düşünülmüyor.

Her 5 yılda bir toplanan Kongre'nin yarın sona ermesi bekleniyor. Vietnam'ın 63 vilayetini, bakanlıkları ve diğer partileri temsil eden bin 510 delege, VKP'nin yeni genel sekreteri, yeni devlet başkanı, başbakan, meclis başkanı ve milletvekillerini belirliyor.

Vietnam anayasasına göre, ülkeyi yönetmekle yetkili Komünist Parti'nin genel sekreteri ülkenin en üst düzey yöneticisi sayılıyor.

Sayfa Yükleniyor...