Vietnam'da nükleer santrale erteleme

Vietnem kurmayı planladığı ilk nükleer enerji santralini "güvenlik ve enerji verimliliği konularındaki endişeler" nedeniyle erteledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.01.2014 - 11:26

Vietnam'da nükleer santrale erteleme

Tuoi Tre gazetesi Vietnam Başbakanı Nguyen Tan Dung'un hükümet toplantısında Ninh Thuan kenti kıyılarına yapılması planlanan santralin güvenlik ve verimlilik standartlarının sağlanması amacıyla inşaat çalışmalarının 2020'ye kadar ertelemek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Başbakan Tan Dung, PetroVietnam olarak bilinen Vietnam Ulusal Petrol ve Gaz Grubuna'na ertelenen nükleer santralin üretim kapasitesi olan 4 bin megawatlık enerji kapasitesini dengelemek için 5 bin magavatlık beslemesi emrini verdiği belirtildi.

Devlet haber ajansına göre, enerjiye ihtiyacı her geçen gün artması nedeniyle talebi karşılamak amacıyla ülkenin kömür ve su gibi kendi kaynaklarının enerjiye dönüştürülmesi gerektiğine dikkati çekiliyor.

Asya Geliştirme Bankası, ülkedeki elektriğe talebin 2015'e kadar yüzde 14 artacağını, ayrıca yerleşim yerlerinin de 2020'ye kadar yüzde 11 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Vietnam, 2030 yılına kadar 7 nükleer santral kurmayı hedeflemiş ancak Japonya'da 2011 yılında meydana gelen nükleer enerji santrali felaketinden sonra çeşitli endişeler içerisine girmişti.

Vietnam, ilk nükleer santral ihalesini Rus şirketine, ikincisini ise Japon şirketine vermişti.

Sayfa Yükleniyor...