Vizesiz Almanya uygulamasına fırsat verin

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Almanya'ya vizesiz giriş uygulamasında ayrımcılık yapmadıklarını ve iyi niyetli olduklarını söyledi.

Haberler - NTV Haber 08.06.2009 - 16:48

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Almanya'ya vizesiz girişte ayrımcılık yapıldığı eleştirilerine tepki gösterdi.

İyi niyetli olduklarını söyleyen Büyükelçi, Türk vatandaşlarına yönelik yeni uygulamaya fırsat verilmesi gerektiğini kaydetti.

Diplomasi Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Büyükelçi Eckart Cuntz, "Vize muafiyetinin bazı meslek gruplarına getirilmesi ayrımcılık olarak görülmemeli. bu uygulamayla, Avrupa Adalet Divanı'nın kararına saygı duyduğumuzu gösterdik. Almanya'nın dış temsilcilikleri tarafından düzenlenecek olan muafiyet belgesinin alınması zorunlu değildir. Ancak bu belgenin, ülkeye girişte kolaylaştırıcı olacağını düşünüyoruz. Yetkili Alman makamları ve federal polis yeni uygulamadan haberdar. İyi niyetliyiz. Uygulamaya fırsat verilmeli." dedi.

Cuntz, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın kaydettiği yükselişi de değerlendirdi. Büyükelçi, Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinin seçim sonuçlarından etkilenmeyeceği görüşünü de şöyle dile getirdi: "Avrupa Parlamentosu'nun, Türkiye'nin üyelik müzakereleriyle birebir bağlantısı yok. Müzakereler devam edecek. Biz de Almanya olarak, müzakerelere desteğimizi aynı şekilde sürdüreceğiz."

Deniz Feneri davasının siyasete alet edilmemesi gerektiğini söyleyen Büyükelçi, Almanya'nın terör örgütü PKK'nın finans kaynakları konusunda Türkiye'yle işbirliği yapmadığı yönündeki haberlere de tepki gösterdi. Cuntz, "Alman makamlarına doğru yoldan, uygun bilgi ve belge sunuluyorsa, mutlaka gereği yapılır" dedi.

Sayfa Yükleniyor...