Vizesiz Avrupa için Ekim 2016'ya işaret edildi

Avrupa Birliği, Türkiye'nin geri kabul anlaşmasından doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde Ekim 2016'dan itibaren vize serbestisine başlayabileceğini karara bağladı.

venedik-komisyonu-anayasa-avrupa220615.jpg

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-AB zirvesi için bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.  Zirvenin sonuç taslağı da belli oldu.

Taslak metne göre, bir sonraki müzakere başlığı aralık ayında açılacak. 2016'da da daha fazla müzakere başlığı görüşülmek üzere hazırlanacak. Avrupa Birliği, Türkiye'ye Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar euro verecek.

Birlik, sığınmacıların durumuna yönelik gelişmelere göre yardımları gözden geçirecek. Türkiye ise Suriyeli sığınmacıların çalışmalarını sağlayacak yasal düzenlemeleri yapacak. Taslak metne göre AB ve Türkiye yılda bir kez zirve gerçekleştirecek.

MERKEL VE TUSK'TAN AÇIKLAMA

Zirve girişinde konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin sığınmacılar konusunda yardım istemeye hakkı olduğunu söyledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da toplantının amacının sığınmacı akışını kesmek olduğunu söyledi, Türkiye'nin bu konuda kilit ülke olduğunu kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...