Wall Street Baharı Avrupa'ya sıçradı

New York'ta dördüncü haftasını dolduran "Wall Street'i İşgal" eylemleri ABD'nin farklı şehirlerinde devam ederken, İngiltere’de de “Londra Borsası'nı İşgal” adında bir eylem planlandığı bildirildi.

Haberler 13.10.2011 - 16:02

Wall Street Baharı Avrupa'ya sıçradı

ABD'de yüze yakın şehirde devam eden Wall Street İşgalcileri’ne destek eylemleri, Avrupa'ya da sıçradı. Londra'da 15 Ekim tarihinde “Londra Borsası'nı İşgal” adında bir eylem planlandığı bildirildi.

'ŞİRKETLERİN AÇ GÖZLÜLÜĞÜNE KARŞI DİRENECEĞİZ'
St. Paul Katedrali önünde saat 12.00'de yapılacak eylem için sosyal medya kanalları aracılığıyla yapılan çağrılarda, "şirketlerin aç gözlülüğüne karşı nüfusun yüzde 99'unu oluşturan bizler yeter diyeceğiz ve Londra borsasını işgal edeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

15 Ekim tarihi, Yunanistan, İspanya ve Fransa'daki muhalif hareketlerce " çapında Küresel Eylem Günü" ilan edilmişti.

ABD'DE EYLEMLER DEVAM EDİYOR
Wall Street’i İşgal” hareketine destek amacıyla ABD'nin çeşitli bölgelerinde eylemler devam ederken, “Boston'u İşgal” isimli grubun, şehir merkezindeki Dewey Meydanı'ndaki dünkü eylemine polis müdahale etti ve yüze yakın eylemciyi göz altına aldı.

Gruptan yapılan açıklamada eylemin düzenleyicilerinin idari yetkililerle temas içinde olmalarına rağmen Boston Emniyeti'nin tehditkar tavrı sebebiyle söz konusu diyalogun sona erdiği belirtildi.

'HALK BİRARAYA GELDİĞİNDE MAĞLUP EDİLEMEZ'
Polis müdahalesi sırasında gruptan "Bu barışçıl bir gösteri" ve "Halk bir araya geldiğinde mağlup edilemez" sloganları atıldı.

Boston belediye başkanı Thomas Menino eylemcilerin birçok talebi konusunda hem fikir olduklarını ancak, şehrin kilitlenmesine müsaade edilemeyeceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...