'WikiLeaks' ilk kez hakim karşısında

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın gizli belgelerini WikiLeaks’e sızdırmakla suçlanan Amerikan askeri Bradley Manning hakim karşısına çıktı. Davada savunma yapmayan Manning, ömür boyu hapis cezası alabilir.

Haberler 24.02.2012 - 12:08

'WikiLeaks' ilk kez hakim karşısında

Maryland’deki Fort Meade askeri üssünde yapılan ilk duruşmasında Manning savunma yapmadı. 24 yaşındaki Manning’e, aralarında düşmana yardımın da bulunduğu 22 suçlama yöneltilmişti. Askeri mahkemede yargılanan Manning, suçlu bulunması durumunda ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

'RUHSAL PROBLEMLER YAŞIYOR'
Bradley Manning’in 700 binden fazla dosya ve video görüntülerini WikiLeaks’e sızdırdığı iddia ediliyor. Avukatları ise Manning’in cinsiyetiyle ilgili ruhsal problemler yaşadığını, Irak’a gönderilmesinin yanlış olduğunu ve bu dosyalara ulaşamayacağını savunuyor. Avukatlar ayrıca, Manning'in gizli belgelere ulaşımının üstleri tarafından engellenmiş olması gerektiği hususu üzerinde durmuşlardı.

İstihbarat uzmanı olarak görev yaptığı Irak’ta 2010 yılında tutuklanan Manning, başlangıçta ABD helikopterleriyle gerçekleşen bir saldırının görüntülerini WikiLeaks’e sızdırmakla suçlanmıştı. Manning’in diplomatik yazışmaları sızdırdığı suçlaması ise bir bilgisayar korsanının ihbarı sonucu gündeme gelmişti.

Sayfa Yükleniyor...