Wikileaks'in sahibini İsveç kabul etmedi

Kendisine ait internet sitesinde, ABD'nin Afganistan savaşıyla ilgili gizli belgeleri yayınlayan Julian Assange'nin, İsveç'e yaptığı çalışma ve oturma başvurusu 'gizli' nedenlerle kabul edilmedi.

Haberler 18.10.2010 - 21:28

Wikileaks'in sahibini İsveç kabul etmedi

ABD'nin Afganistan'da yürüttüğü askeri operasyonlar ile ilgili gizli belgeleri kurucusu olduğu internet sitesi Wikileaks'de açıklayan Julian Assange, İsveç'ten çalışma ve oturma izni alamadı.


Julian Assange'nın başvurusu ile ilgili karar konusunda bugün bir açıklama yapan Göçmen Dairesi görevlisi Gunilla Wikström, başvurunun kabul edilmeme nedenini gizli olduğu için açıklayamayacağını kaydetti.

Wikström, Julian Assange'nin başvuru dilekçesinde bazı eksikler bulunduğunu da kaydetti.

İki kadının, 18 Ağustos'ta ziyaret için geldiği İsveç'e çalışma ve oturma izni için başvuran Julian Assange hakkında tecavüz iddiasında bulunmaları üzerine soruşturma başlatılmıştı.

Savcılık, Julian Assange ile ilgili tecavüz suçlamasıyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.

PENTAGON'DAN UYARI!
Öte yandan Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, medya kuruluşları ve internet sitelerinden, WikiLeaks sitesinin Irak savaşıyla ilgili yayımlayacağı belgeleri yayımlamamalarını istedi.

Pentagon, WikiLeaks'ın yayınlayacağını duyurduğu gizli Amerikan savaş dosyalarının medya kuruluşları ve internet sitelerinde yer almamasını talep ederken, belgelerin çoğunluğunun savaş alanı raporları olduğu kaydediliyor.


Sayfa Yükleniyor...