Wikileaks'ten lider dedikoduları

Netanyahu verdiği sözü yerine getirmez, Karzai zayıf karakterli, Kaddafi botokslu, Berlusconi beceriksiz...

29.11.2010 - 15:26

Wikileaks'ten lider dedikoduları

Dünyanın gündemine oturan Wikileaks sitesinde yayınlanan belgeler ABD'li diplomatların dünya liderleri hakkında yaptığı yorumları da ortaya çıkardı.


Sızan bilgilere göre, Moskova'da görev yapan ABD Büyükelçisi 2008'in sonlarında Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i "Batman"e ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'i de yardımcısı Robin'e benzetti.

New York Times başta olmak üzere uluslararası basında yer almaya başlayan bilgilere göre Kuzey Kore lideri Kim Jong-il de Amerikalı diplomatlara göre "iradesiz yaşlı bir adam". Kuzey Kore lideri için "inme sonucu fiziki ve psikolojik travma geçiren birisi" ifadeleri de kullanılıyor.

BERLUSCONİ: BECERİKSİZ BİR LİDER
ABD Paris Büyükelçiliği, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'yi ince tenli ve otoriter kişiliği ile tanımlarken, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ise, ABD Roma Büyükelçiliği tarafından "kibirli, beceriksiz ve etkisiz avrupalı bir lider" olarak eleştiriliyor.

ABD Roma Büyükelçiliği'nden geçilen bir başka raporda da "fiziki ve siyasi açıdan zayıf bir lider" olarak tanımlanan Berlusconi, gece hayatına düşkün olduğu için yeterince vakti kalmadığı değerlendirmesi yapılıyor.

BÜROKRASİ PUTİN'İN ALTINI KAZIYOR
Roma Büyükelçiliği'nden 2009'da geçilen raporda da Putin ve Berlusconi arasındaki dostluğa dikkat çekiliyor. Berlusconi'nin aşırı hediyeler ve iş dünyasındaki gücü sayesinde karlı enerji anlaşmaları sağladığı iddia edilen belgelerde, İtalyan lider Avrupa'da Putin'in sözcüsü olmakla suçlanıyor.

Putin'in toplumda etkili olan kişiler üzerinde bir baskı oluşturduğunu kaydeden Amerikalı diplomatlar, Putin'in fermanlarını yerine getirmeyen ve yönetilemeyen bürokrasi tarafından kuyusunun kazıldığını savunuyor.

KARZAİ: ZAYIF KARAKTERLİ BİRİSİ
ABD'nin Afganistan'da müttefiki Cumhurbaşkanı Hamid Karzai için Kabil Büyükelçiliği'nin kullandığı ifadeler de hayli ilginç: "Gerçekleri dinlemeyen hayli zayıf karakterli birisi. Kendisine karşı ya da başka raporlarla kolaylıkla fikirlerini değiştirebiliyor."

NETANYAHU VERDİĞİ SÖZÜ YERİNE GETİRMEZ
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu için söylenen ifadeler de hayli tartışma yaratacak cinsten: "Zarif ve etkileyici; ancak hiçbir zaman verdiği sözü yerine getirmez."

Suudi Arabistanlı bazı mali kaynakların terör örgütlerine destek verdiği belirtilen bilgilerde, Çin yönetimi sanal ortamda ABD'yi hedef almakla suçlanıyor.

KADDAFİ BOTOKS YAPTIRIYOR
Libya lideri Kaddafi'nin ise botoks yaptırdığı ve Ukraynalı hemşire Galyna Kolonytska ile sevgili olduğu iddia ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...